Indien vokser kraftigt på BPO og it-services.

Den indiske it-branche har lanceret frivilligt etisk kodeks blandt medlemmerne. Målet er at opretholde og tiltrække flere kunder fra resten af verden.

Indien har i løbet af 2006/07 styrket sit globale lederskab på markedet for outsourcing af forretningsprocesser (BPO) og it-services.

Med en samlet årlig vækst på 34 procent i eksporten af BPO og it-services sidder Indien nu på 65 procent af det 800 milliarder kroner store globale offshore marked for it.

Det fremgår af oplysninger som den indiske it-brancheforening Nasscom har fremlagt.

Den voldsomme efterspørgsel efter indiske it-ydelser har skabt et lokalt jobboom i sektoren. Fra 316.000 ansatte i den indiske BPO- og it-serviceindustri er tallet vokset til 553.000 i 2007, og forventningen lyder på yderligere fremgang i 2008.

For at bevare lederskabet på BPO og it-service har medlemmerne af Nasscom lanceret et projekt ’Brand India’, der skal overbevise potentielle kunder fra resten af verden om, at landet råder over tilstrækkelig og kvalificeret arbejdskraft, der samtidig har ordentlige arbejdsvilkår.

Blandt initiativerne er et frivilligt etisk kodes, der skal fremme best practice inden for HR.

Kodeksen indeholder generelle såkaldte medarbejdervenlige tiltag, sikring af medarbejdernes personlige velbefindende og sikkerhed, et etisk kodeks for, hvordan man ansætter folk, virksomhedens sociale ansvar og specifikke brancheafhængige tiltag.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S