Pc-priserne falder mindre end hos vores naboer

På to år er priserne på computerudstyr faldet dobbelt så meget i Sverige sammenlignet med Danmark. Hos edbpriser.dk er det opfattelsen, at de danske priser står i stampe.

Man kan få efterhånden få en bærbar computer til kun 3.000 kroner, og det er dæleme billigt.

Men inden man lader sig dupere af de mange slagtilbud fra danske detailbutikker, er det et åbent spørgsmål, om danske forbrugere ikke burde kunne købe pc’er og andet computerudstyr til endnu billigere penge.

I hvert fald viser en gennemgang af udviklingen i forbrugerpriserne på computerudstyr, at de danske detailpriser ikke er faldet i nær samme omfang som i de øvrige EU-lande de seneste to år.

Således er de danske computerpriser faldet med 18 procent på to år, mens priserne er faldet med 25 procent i EU-landene generelt.

Større fald i nabolande

Endnu større forskelle er der i forhold til flere af vores nabolande. For eksempel har briterne fået et prisfald på 28 procent i den samme periode, og de svenske forbrugere kan glæde sig over, at computerudstyr har fået et endnu større gok nedad: Hele 35 procent er priserne på computerudstyr faldet i Sverige på to år – næsten det dobbelte af Danmark.

Også i Tyskland, Holland, Frankrig er priserne faldet mere end i Danmark, men i mindre grad end de andre lande.

Pristallene fremgår af de forbrugerpriser, som de nationale statistiske kontorer indberetter hver eneste måned til det europæiske statistiske kontor, Eurostat.

Der er tale om harmoniserede tal, hvilket blandt andet betyder, at pristallene er gjort sammenlignelige over landegrænser, og at valutakurserne ikke påvirker opgørelsen.

Det står stille i Danmark

Hos prissammenligningsstedet www.edbpriser.dk følger sitemanager Lau Dybbro med i den danske prisudvikling. Om prisfaldet har været stærkere uden for Danmark, har Lau Dybbro ikke umiddelbart et bud på. Men han kan se, at det danske marked for computere og udstyr har forandret sig på det seneste.

”Vi ser ikke de helt store prisfald mere. Mit indtryk er faktisk, at priserne generelt set har stået stille i næsten et år, med undtagelse af bærbare computere. Der er fortsat prisfald,” siger Lau Dybbro.

Forskellig prisudvikling på computerudstyr i Danmark og EU er ikke ensbetydende med, at de danske priser generelt er højere på computerudstyr. Det afhænger helt af, hvad udgangspunktet for prisfaldet var for to år siden.

Et tjek af to produkter hos detailforhandleren Computercitys danske og svenske varehuse viste dog, at de svenske priser er lavere end de danske.

En Fujitsu Siemens Amilo Si1520 koster således 8.499 kroner i Computercitys danske butik. Prisen i Sverige er 9.690 svenske kroner – eller cirka 7.900 danske kroner. Altså cirka 600 kroner dyrere i Danmark.

Tilsvarende er en Samsung 20 tommer TFT 2032BW fladskærm cirka 300 kroner billigere i den svenske butik.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS