Kort nyt: Rejseplanen, Frederikshavns Kommune, mini-gps'er

Rejseplanen fylder ti år. Fibernetværk til Frederikshavns Kommune. S trækker digitalisering. Mini-gps'er bremser cykeltyven.

Rejseplanen fylder ti år

Rejseplanen.dk fylder ti år i dag. Siden lanceringen i 1997 er siden blevet mere og mere populær. Mere end 3 millioner danskere bruger tjenesten i dag og 84 procent af internetbrugere kender til servicen I 2005 kendte kun 60 procent til siden. "Jeg tror, at Rejseplanen har succes, fordi det er en tjeneste, der ikke handler om at spare ressourcer, men opfylder et faktisk behov hos brugerne. Det behov er meget svært at dække med trykte køreplaner og telefoninformation,” siger Niels Mortensen, direktør for Rejseplanen.

Frederikshavns Kommune får sit fibernetværk

I dag overdrager Bredbånd Nord officielt et nyetableret fibernetværk til Frederikshavns Kommune. Kommunens fiberbredbånd skal give hurtig netværksforbindelse til alle offentlige kontorer og institutioner i kommunen. Opbygningen af fibernettet har konsortiet Bredbånd Nord, ESV og ENV stået for.

S vil trække digitaliseringen af tv-sendenettet

Ifølge Magasinet Digitalt åbner Socialdemokraterne nu op for, at digitaliseringen af det analoge, danske tv-sendenet kan foregå i flere faser. Det fortalte Socialdemokraternes mediepolitiske ordfører Mogens Jensen på årsmødet for Branchen ForbrugerElektronik (BFE). "I Sverige har de foretaget en gradvis udfasning (af det analoge tv - red.) og det tror jeg, er det rigtige at gøre. Vi skal fastholde slutdatoen (oktober 2009 - red.), men en gradvis indsats så vi ikke begår de samme fejl på samme tid overalt, er en fornuftig ting. Det gælder også vores fælles opgave med at informere danskerne om digitaliseringen," lyder den noget overraskende melding fra Mogens Jensen.

Danske mini-gps'er kommer cykeltyven i forkøbet

Det er nu muligt at overvåge sine ejendele via satellit med danskudviklede gps-sendere i miniformat, der under navnet tags-track er på vej ud i butikkerne. Senderne kan spores med en præcision ned til en meters radius. Gps-senderne er små og lette at skjule, uanset om det gælder racercyklen, computerudstyret eller smykkeskrinet. "De helt enkle 'trackere' er på størrelse med en halv kuglepen eller et hundetegn og kan bruges til sikring af alt fra cykel over computerudstyr til smykkeskrin og kunstgenstande," fortæller Erich Adring - den ene af tre iværksættere bag udvikling og markedsføring af tyverisikringen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere