Mørkets kræfter spreder sig på nettet

Tema: Sikkerhed: Det bliver stadig sværere for internetbrugere at finde ud af, hvilke hjemmesider man kan have tillid til på nettet. Det mener sikkerhedsekspert bag StopBadware.org.

Skurkene på internettet udtænker hele tiden nye og bedre måder til at snige ondsindet software ind på vores computere.

Og internettes mørke kræfter udnytter i stigende grad de hjemmesider, vi brugerne stoler på.

Det konkluderer en årsrapport fra sikkerhedsgruppen StopBadware.org, som samler op på den seneste udvikling inden for såkaldt malware – skadelig software.

I samarbejde med Google ajourfører StopBadware en liste, i øjeblikket på over 200.000 hjemmesider, som er berygtede for at være steder, hvor man risikere at blive inficeret med malware.

Skidt eller kanel?

Ifølge Max Weinstein, projektleder hos StopBadware, er over halvdelen af dem slet ikke klar over, at de er smittebærere. De er er nemlig blevet hacket af ophavsmændene.

Tricket med at udnytte stuerene hjemmesider, har været en stigende trend den seneste tid, forklarer Max Weinstein:

"Før i tiden kunne man bare minde brugerne om, at de skal holde deres sikkerhedsprogrammer opdateret og ellers holde sig fra risikable hjemmesider. Men nu er det ikke engang sikkert at besøge de legitime hjemmesider", siger han.

Hackere udnytter Super Bowl

Internetsurfere ved, at de for eksempel udsætter deres computer for fare ved at besøge gambling- og pornohjemmesider. Men det er ikke længere nok, at surfe udenom disse dunkler områder på nettet.

I januar blev den amerikanske football-klub Miami Dolphins’ officielle hjemmeside hacket i dagene op til den store finale, Super Bowl, og nåede at sprede en del malware.

De efterspurgte sociale netværks-portaler er også et yndet mål – eller middel – for bagmændene, forklarer Max Weinstein.

Her skal brugere tage sig i agt for snyde-konti på populære netværkssider som MySpace og Facebook, der kun er oprettet med det formål at lokke brugere til at klikke sig ind på skadelige hjemmesider.

Folk lærer af hackere

På trods af et internetmiljø, der bliver mere og mere risikofyldt, er Max Weinstein dog optimistisk:

"Skurkene prøver altid at være et skridt foran brugerne, men folk lærer hurtigt, og det har en betydning, tror jeg".

Oversat af Pola Rojan

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice