Vi bruger selv alt hvad vi sælger

Netværksleverandøren Axcess gør selv brug af samtlige teknologier, selskabet sælger. "Og det er lige fra tynde klienter til IP-telefoni," lyder det.

Artikel top billede

"I år er både omsætning og overskud vokset med 40 procent," fortæller Stig Abildsø, administrerende direktør og hovedaktionær i Axcess.

Sidste år formåede netværksleverandøren Axcess at få omsætningen til at vokse med 40 procent, mens overskuddet kun voksede 25 procent.

"I år er både omsætning og overskud vokset med 40 procent," fortæller Stig Abildsø, administrerende direktør og hovedaktionær i Axcess.

Han gør også en dyd ud af at fortælle, selskabet skam selv har implementeret og gør brug af samtlige de teknologier, det sælger.

Vækst og større kunder

Baggrunden for fremgangen i forretningen Axcess er dels den generelle vækst i markedet, dels, at Axcess har lagt forretningen om til at fokusere på større kunder og derudover bruger mange ressourcer på at blive både sølv-, guld- og platinpartner hos de væsentlige leverandører som Citrix, Cisco og Avaya.

"Citrix er begyndt at lave content- og sikkerhedsprodukter udover de tynde klienter og dermed passer Citrix' produkter pludselig i flere af vores kasser. Det kan også ses på omsætningen," siger Stig Abildsø.

Axcess hviler på fire ben - multiservice netværk, netværkssikkerhed, IP-telefoni og mobilitet.

"Dertil kommer services, som sådan set ligger som en integreret del under de andre fire forretningsområder," siger Stig Abildsø.

TDC sidder på 60 procent

Ifølge Abildsø sidder TDC/NetDesign i dag på omkring 60 procent af markedet for netværksprodukter som Lan, Wan og trådløs Wan, som er det traditionelle marked for transportteknologier.

Konkurrencesituationen omfatter derudover IBM og HP, men HP opfatter vi ikke så meget som en egentlig konkurrent, selv om HP er Cisco Guldpartner og netværksleverandør.

Topnordic er godt nok en kæmpe spiller på det danske marked, men selskabet har ifølge Abildsø alligevel kun omkring 20 mand beskæftiget med den rene netværksforretning, så "faktisk møder vi ikke Topnordic særlig tit."

"Udover det traditionelle netværksmarked kommer for os også forretningsområdet mobilitet, hvor Citrix klart er den store driver herhjemme," vurderer Stig Abildsø.

To veteraner i bestyrelsen

Axcess har to it-veteraner i bestyrelsen. Preben Damgaard og Peter Warnøe, der i kraft af, at de to deler en aktiepost på 25 procent i Axcess, er mere end almindelig engageret i virksomheden.

Stig Abildsø er mere end tilfreds med, at det er lykkedes at få¨både omsætning og overskud til at vokse med 40 procent i det sidste regnskabsår.

Ikke mindst fordi der er brugt mange ressourcer på at hive en Cisco Guldpartner-, Citrix Platin-, Microsoft Guld- og Avaya Sølvpartner-status hjem og vedligeholde dem også.

Forventningerne til indeværende år er at gentage succesen og banke omsætningen op med nye 40 procent, så den kommer op at ringe omkring en kvart milliard kroner, og at overskuddet vokser tilsvarende meget - i procent forstås.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse