Online-butikker dropper forudbetalingen

Tema: Sikkerhed: Danske netbutikker dropper betaling via bankoverførsler og bliver i stedet e-mærke certificeret. Det giver højere forbrugersikkerhed.

Tema: Stadig flere netbutikker fravælger forudbetaling via konto-til-konto overførsler som betalingsmulighed, og bruger i stedet kreditkortet.

Det er både til fordel for forbrugerne, der bliver bedre beskyttet og for butikkerne, som nedsætter administrationsbyrden, oplyser e-handelsfonden.

Samtidig giver det e-butikken mulighed for at få en e-mærke certificering.

For blot nogle få år siden var forudbetaling via bankoverførsler meget udbredt som betalingsmulighed på de danske netbutikker, men der er nu en klar tendens til at butikkerne dropper den mulighed og i stedet kun tilbyder betaling via kreditkort.

"Nu ser vi flere og flere netbutikker, der tidligere ikke ønskede at opgive forudbetalingen, fjerne den mulighed og søger om e-mærket," siger direktør i e-handelsfonden Lars Schmidt Larsen.

Færre svindelsager

Ved at fjerne muligheden for bankoverførsler kan netbutikkerne lette den administrative byrde, der ligger i at håndtere og sammenholde indbetalinger og ordrer, specielt i de situationer hvor en kunde glemmer at påføre faktura- eller ordrenummeret på en betaling.

Minimering af forudbetalinger er også til gavn for forbrugeren, fordi svindel på internettet ofte udspringer af sager, hvor forbrugeren har forudbetalt via en bankoverførsel.

Tal fra Dansk e-handelsanalyse dog viser, at det kun er 10 procent af forbrugerne, som i dag bruger bankoverførsler eller checks, når de handler på nettet. Det lave tal overrasker e-handelsfonden.

"På baggrund af de mange dialoger vi har med netbutikker, der ønsker at blive e-mærke certificeret, men som stopper processen med henvisning til netop muligheden for bankoverførsler, havde vi en fornemmelse af, at tallet var en hel del højere," siger Lars Schmidt Larsen.

"Det lave tal er blot endnu et godt argument for at netbutikkerne med sindsro kan fjerne muligheden for bankoverførsler," siger han.

Annonce

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job