Tema: Stadig flere netbutikker fravælger forudbetaling via konto-til-konto overførsler som betalingsmulighed, og bruger i stedet kreditkortet.
Det er både til fordel for forbrugerne, der bliver bedre beskyttet og for butikkerne, som nedsætter administrationsbyrden, oplyser e-handelsfonden.
Samtidig giver det e-butikken mulighed for at få en e-mærke certificering.
For blot nogle få år siden var forudbetaling via bankoverførsler meget udbredt som betalingsmulighed på de danske netbutikker, men der er nu en klar tendens til at butikkerne dropper den mulighed og i stedet kun tilbyder betaling via kreditkort.
"Nu ser vi flere og flere netbutikker, der tidligere ikke ønskede at opgive forudbetalingen, fjerne den mulighed og søger om e-mærket," siger direktør i e-handelsfonden Lars Schmidt Larsen.
Færre svindelsager
Ved at fjerne muligheden for bankoverførsler kan netbutikkerne lette den administrative byrde, der ligger i at håndtere og sammenholde indbetalinger og ordrer, specielt i de situationer hvor en kunde glemmer at påføre faktura- eller ordrenummeret på en betaling.
Minimering af forudbetalinger er også til gavn for forbrugeren, fordi svindel på internettet ofte udspringer af sager, hvor forbrugeren har forudbetalt via en bankoverførsel.
Tal fra Dansk e-handelsanalyse dog viser, at det kun er 10 procent af forbrugerne, som i dag bruger bankoverførsler eller checks, når de handler på nettet. Det lave tal overrasker e-handelsfonden.
"På baggrund af de mange dialoger vi har med netbutikker, der ønsker at blive e-mærke certificeret, men som stopper processen med henvisning til netop muligheden for bankoverførsler, havde vi en fornemmelse af, at tallet var en hel del højere," siger Lars Schmidt Larsen.
"Det lave tal er blot endnu et godt argument for at netbutikkerne med sindsro kan fjerne muligheden for bankoverførsler," siger han.