Computere giver tørre og trætte øjne

Ny undersøgelse viser, at en tredjedel af den amerikanske befolkning lider af tørre og trætte øjne.

Tørre øjne, der er irriterede og svier. Efter en dag foran skærmen prøver du at gnide dine øjne for at komme af med den ubehagelige følelse, men den er ikke til at fjerne.

Er det noget, du kan genkende fra din egen hverdag? Så læs videre.

For en helt ny undersøgelse viser, at ikke mindre end en tredjedel af den amerikanske befolkning lider af tørre og trætte øjne i dagligdagen, primært fordi de sidder for længe foran en computerskærm.

Undersøgelsen hedder "The Epidemiology of Dry Eye Disease: Report of the Epidemiology Subcommittee of the International Dry Eye WorkShop (2007)" og stammer fra det amerikanske magasin "The Ocular Surface", hvor den blev publiceret i april-nummeret 2007.

Overføres direkte til Danmark

På baggrund af den amerikanske undersøgelse, har lektor, dr.med. og institutleder ved Øjenpatologisk Institut på Københavns Universitet, Steffen Heegaard, vurderet, at tallene kan overføres direkte til Danmark.

Lidelsen kan gå ud over arbejdskvaliteten og dermed produktiviteten på arbejdspladsen.

Problemet med computerarbejde er, ifølge dr.med. Steffen Heegaard, at det får os til at blinke mindre.

”Når blikket fokuserer længe på samme begrænsede overflade som en computerskærm, er man tilbøjelig til at blinke mindre. Så fordamper væske fra den følsomme tårefilm, der dækker øjet, og det bliver tørt, siger institutlederen.

Hold pauser

Dr.med. Steffen Heegaard mener, at der er masser af simple måder at mindske skærmens negative bivirkninger på. Men de fleste tror ikke, at der er noget at gøre ved problemet eller ved ikke, hvad problemet er.

”Sidder man meget ved computeren, er det vigtigt at holde pauser engang imellem, hvor man kigger væk fra skærmen og blinker bevidst for at genfugte øjnene. Og så kan et godt indeklima på kontoret nedbringe risikoen for tørre og trætte øjne betydeligt, fortæller Steffen Heegaard.

Desuden kan lidelsen også behandles med øjendråber. Med et enkelt dryp reparerer og stabiliserer en ny serie tåreerstatningsmidler øjet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos