CVR gik i sort

Siden tirsdag formiddag har det centrale virksomhedsregister haft store it-problemer. Styrelsen lover, systemet er oppe i løbet af tirsdag eftermiddag.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsens folkelige tjeneste på CVR.dk har været ude af drift siden tirsdag formiddag.
Computerworld har talt med styrelsen, der oplyser, at driftsproblemerne vil være løst kl. 15.30.

Næsten hele dagen var umuligt at komme i kontakt med CVR.dk, der bliver anvendt af virksomheder, advokater og revisorer til at trække virksomhedsdata ud.

På hjemmesiden står:
”CVR.dk er ude af drift – Vi beklager. Det er derfor i øjeblikket ikke muligt at foretag søgninger eller køb på cvr.dk.”

At systemerne er ude af drift betyder, at det i perioden ikke vil være muligt at oprette, ændre eller ophøre virksomheder eller selskaber. Man kan ikke slå op i systemer eller tjekke informationer i systemer.

At foretage nogen form for registreringer eller offentliggørelser er heller ikke en mulighed, ligesom at købe regnskaber, certifikater, serviceattester, rapporter eller andre produkter fra Erhvervs- eller Selskabsstyrelsen.

Driftsforstyrrelser i 2005

Det er ikke første gang, at CVR.dk er ramt af driftsforstyrrelser. I 2005 udløste fusionen af www.cvr.dk og Publi-com en telefonstorm mod Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, hvor brugerne klagede over fejl i forbindelse med træk af forskellige data om selskaber.

Denne gang er de sure miner heller ikke udeblevet, for i løbet af dagen er styrelsen blevet kimet ned af utilfredse brugere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere