Politikerne skal tænke it ind i valgkampen

Folketingsvalg 2007: Dansk IT opfordrer politikerne i den kommende valgkamp til at overvinde deres angst for it. Danskerne har taget it til sig - nu må politikerne gøre det samme, lyder opfordringen fra Dansk IT.

Artikel top billede

Borgerne har taget it til sig. Nu skal politikerne tænke i it-innovative baner for at fremme velfærden, mener Lars Mathiesen, formand for Dansk IT.

Hvordan kan it forbedre velfærden?

Det bør være et centralt omdrejningspunkt i den kommende valgkamp.

I hvert fald hvis det står til formand for Dansk IT Lars Mathiesen, der opfordrer politikerne til at komme ud over deres angst overfor it.

"Borgerne har taget it til sig. Nu skal politikerne tænke i it-innovative baner for at fremme velfærden," siger Lars Mathiesen.

It bør være et centralt emne i forhold til kvalitetsreformen, både i forhold til at skaffe flere hænder, mere velfærd og til at skabe effektiviseringer.

Lars Mathiesen peger på, at det er borgernes ønske.

Han henviser til en meningsmåling Userneeds har lavet for Computerworld.

Den viste, at 66 procent af danskerne mener, at mere it kan øge effektiviseringen inden for det offentlige og frigøre arbejdskraft til andre opgaver.

DI bakker op

Lars Matihiesen bakkes op af direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Han peger især på muligheder for at skaffe mere arbejdskraft ved hjælp af it.

"Vi opfordrer partierne til at satse på øget fokus på it, tele, elektronik og kommunikation som redskaber til at løse flaskehalsproblemerne i andre erhverv og i den offentlige sektor," siger han.

Samtidig peger han på, at poltikerne bør lette adgangen for udenlandske it-fagfolk til at komme og blive i landet.

Han ser også gerne flere stipendier til udlændinge, der vil studere i Danmark

Og endelig en styrkelse af it-forskningen og uddannelsesmiljøerne, der også vil kunne tiltrække flere unge og udlændinge.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S