Politikerne skal tænke it ind i valgkampen

Folketingsvalg 2007: Dansk IT opfordrer politikerne i den kommende valgkamp til at overvinde deres angst for it. Danskerne har taget it til sig - nu må politikerne gøre det samme, lyder opfordringen fra Dansk IT.

Artikel top billede

Borgerne har taget it til sig. Nu skal politikerne tænke i it-innovative baner for at fremme velfærden, mener Lars Mathiesen, formand for Dansk IT.

Hvordan kan it forbedre velfærden?

Det bør være et centralt omdrejningspunkt i den kommende valgkamp.

I hvert fald hvis det står til formand for Dansk IT Lars Mathiesen, der opfordrer politikerne til at komme ud over deres angst overfor it.

"Borgerne har taget it til sig. Nu skal politikerne tænke i it-innovative baner for at fremme velfærden," siger Lars Mathiesen.

It bør være et centralt emne i forhold til kvalitetsreformen, både i forhold til at skaffe flere hænder, mere velfærd og til at skabe effektiviseringer.

Lars Mathiesen peger på, at det er borgernes ønske.

Han henviser til en meningsmåling Userneeds har lavet for Computerworld.

Den viste, at 66 procent af danskerne mener, at mere it kan øge effektiviseringen inden for det offentlige og frigøre arbejdskraft til andre opgaver.

DI bakker op

Lars Matihiesen bakkes op af direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Han peger især på muligheder for at skaffe mere arbejdskraft ved hjælp af it.

"Vi opfordrer partierne til at satse på øget fokus på it, tele, elektronik og kommunikation som redskaber til at løse flaskehalsproblemerne i andre erhverv og i den offentlige sektor," siger han.

Samtidig peger han på, at poltikerne bør lette adgangen for udenlandske it-fagfolk til at komme og blive i landet.

Han ser også gerne flere stipendier til udlændinge, der vil studere i Danmark

Og endelig en styrkelse af it-forskningen og uddannelsesmiljøerne, der også vil kunne tiltrække flere unge og udlændinge.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job