Nu kommer den store digitale skiftedag i Folketinget

Folketingsvalg 2007: Efter valget kommer Folketingets store skiftedag, hvor der bliver jongleret med net-forbindelser, pc'er og mobiltelefoner til den store guldmedalje.

Artikel top billede

Umiddelbart efter valget og tre-fire uger frem arbejder mere end 20 it- og telemedarbejdere på ekstraordinært højtryk med at klare den store digitale skiftedag i Folketinget.

I gennemsnit regner it-afdelingen i Folketinget med, at der ved hvert valg skiftes cirka en tredjedel af folketingsmedlemmerne ud, hvilket svarer til cirka 60 personer.

"Men der er arbejde med både de 60, der forlader Folketinget, og de 60, der tiltræder plus deres personale, så det er en stor operation," siger it-chef i Folketinget, Ole Søndergaard.

Han forklarer, at hver af de nye medlemmer af Folketinget får knyttet en af Folketingets it-supportere til sig som mentor.

"It-mentoren bruger cirka to timer alene med det nye medlem for at vise ham eller hende, hvordan teknikken kan anvendes. I en måneds tid derefter kan folketingsmedlemmet ringe direkte til it-mentor med spørgsmål," siger han.

De afgående

De afgående medlemmer bliver ligeledes kontaktet hver især af en it-medarbejder, oplyser Ole Søndergaard.

"Det gælder om at få en så rar overgang som mulig fra at bruge Folketingets systemer til at klare sig selv. De afgående får slettet deres mailkonto efter et halvt år. Indtil det tidspunkt videresendes mail til deres egne mailadresser," siger it-chefen.

Han forklarer, at alle får en disk med deres data på, mens pc og mobil skal afleveres, og der bliver lukket for deres adgang til intranettet i løbet af en uge.

"Umiddelbart efter valget og tre-fire uger frem arbejder mere end 20 it- og telemedarbejdere på ekstraordinært højtryk med at klare omlægningen så smertefrit som muligt både for de nytilkomne og for de der forlader huset," siger Ole Søndergaard.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job