Sander ud af ministerrokade som en styrket mand

Interview: En tilfreds Helge Sander har fået genvalg til posten som videnskabsminister. Og han går styrket ud af ministerrokaden, mener han. Læs, hvad han nu vil satse på.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

En tydeligt tilfreds Helge Sander kunne i dag fortælle Computerworld, at hans ministerium er gået styrket ud af rokaden i regeringen efter folketingsvalget.

"Det vedrører sådan set ikke it-området, men vi har fået både det internationale arbejde med studerende i CIRIUS og den koordinerede tilmelding er blevet flyttet fra Undervisningsministeriet og over i Videnskabsministeriet," fortæller Helge Sander

Hurtigt igang

Allerede tirsdag i næste uge samles det nye folketing, og selv om Computerworld fangede Helge Sander lige efter regeringens første ministermøde, har han allerede et par prioriterede projekter på programmet.

"Hvis jeg skal tage tre skud fra hoften, så vil jeg sige, at jeg vil arbejde for et samlet borgerkort med biometriske løsninger," siger Helge Sander

"En af de ting, vi diskuterede i valgkampen, er trådløst internet på uddannelsesinstitutionerne, og det vil jeg arbejde for, at vi får alle steder," siger Helge Sander og tilføjer, at det tredje punkt er at tænke it-understøttelse ind i kvalitetsreformen.

"Det skal tænkes ind, så vi får endnu bedre offentlig service. Digital kommunikation giver en enorm frihed, hvor en familie ikke er afhængig af åbningstiderne på rådhuset for eksempel," lyder det fra Helge Sander.

Han gav allerede kort efter valget klart udtryk for sit ønske om at vende tilbage til Videnskabsministeriet.

Efter formiddagens traditionelle besøg hos dronningen og ministermødet fik han til middag det ønske opfyldt.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect