Sander ud af ministerrokade som en styrket mand

Interview: En tilfreds Helge Sander har fået genvalg til posten som videnskabsminister. Og han går styrket ud af ministerrokaden, mener han. Læs, hvad han nu vil satse på.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

En tydeligt tilfreds Helge Sander kunne i dag fortælle Computerworld, at hans ministerium er gået styrket ud af rokaden i regeringen efter folketingsvalget.

"Det vedrører sådan set ikke it-området, men vi har fået både det internationale arbejde med studerende i CIRIUS og den koordinerede tilmelding er blevet flyttet fra Undervisningsministeriet og over i Videnskabsministeriet," fortæller Helge Sander

Hurtigt igang

Allerede tirsdag i næste uge samles det nye folketing, og selv om Computerworld fangede Helge Sander lige efter regeringens første ministermøde, har han allerede et par prioriterede projekter på programmet.

"Hvis jeg skal tage tre skud fra hoften, så vil jeg sige, at jeg vil arbejde for et samlet borgerkort med biometriske løsninger," siger Helge Sander

"En af de ting, vi diskuterede i valgkampen, er trådløst internet på uddannelsesinstitutionerne, og det vil jeg arbejde for, at vi får alle steder," siger Helge Sander og tilføjer, at det tredje punkt er at tænke it-understøttelse ind i kvalitetsreformen.

"Det skal tænkes ind, så vi får endnu bedre offentlig service. Digital kommunikation giver en enorm frihed, hvor en familie ikke er afhængig af åbningstiderne på rådhuset for eksempel," lyder det fra Helge Sander.

Han gav allerede kort efter valget klart udtryk for sit ønske om at vende tilbage til Videnskabsministeriet.

Efter formiddagens traditionelle besøg hos dronningen og ministermødet fik han til middag det ønske opfyldt.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S