Helge Sander genvalgt til Folketinget

Det bliver til en ny tur i Folketinget for Helge Sander (V), der meget gerne vil fortsætte som videnskabsminister.

Artikel top billede

Helge Sander tager en tørn mere i Folketinget for Venstre.
Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander (V) er genvalgt til Folketinget, efter det har svævet i uvished, om Danmarks it-minister var købt eller solgt i Vestjyllands Storkreds, hvor han var opstillet i den nye Ikast-Brande kreds.

"Det skulle være sikkert, at jeg er valgt ind i en ny periode, hvilket naturligvis glæder mig meget," siger Helge Sander til Computerworld.

Antallet af personlige stemmer gjorde dog, at den rutinerede Christianborg-politiker med 20 års Folketings-erfaring sidder på Borgen endnu en valgperiode.

Antallet af personlige stemmer er dog endnu ukendt.

Vil gerne fortsætte som it-minister

Helge Sander ved endnu ikke, om han skal fortsætte som videnskabsminister i statsminister Anders Fogh Rasmussens (V) nye regering.

”Det er alt for usikkert at sige på nuværende tidspunkt, inden regeringsgrundlaget er skrevet. Men jeg vil meget gerne fortsætte i Videnskabsministeriet, fordi det er meget spændende stofområde,” lyder det fra Helge Sander.

Biometrisk borgerkort er topprioritet

Hvis han fortsætter som videnskabsminister, vil han fokusere på at indfri sit valgløfte om at indføre det biometriske borgerkort.

"Det er klart, at borgerkortet vil have min største opmærksomhed, når jeg nu har lovet vælgerne det," siger han.

Det vil vise sig i de kommende dage, om Videnskabsministeriet fortsætter i sin nuværende form med Helge Sander som minister, når statsministeren har dannet sin nye regering.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect