Den bedste valgkamp i mands minde

Klumme: Politikerne har taget de nye medier til sig, og de har været flittige gæster både på nettet og på værtshusene. Tak for det.

Artikel top billede

I det øjeblik valget blev udskrevet, kastede kandidaterne sig over nettet for at nå ud til vælgerne.

De vidste, hvad de skulle gøre, for de havde hundrede års erfaring med demokrati og var børn af en politisk kultur, hvor samtalen og debatten er en hjørnesten.

Først kastede de sig over medier, der gav mulighed for dialog. Enhver artikel med et politisk emne i avisen.dk, computerworld.dk og andre medier med kommentarfunktion, blev straks kommenteret af en eller flere kandidater.

Ofte udviklede det sig til lange debatter, hvor kandidater og vælgere i en rodet blanding kastede argumenter, statistikker og analyser efter hinanden, så røgen stod fra tastaturene.

Det var ikke altid kønt, men det var valgkamp.

Bloggens indtog

I valgkampens første uge bredte debatten sig til de politiske blogs. Snaphanen.dk, jarlcordua.dk, uriasposten.net og dansk-politik.dk blev de centrale kamppladser, hvor kandidater fra alle partier gav deres besyv med og ikke lod hinanden slippe afsted med hurtige halvløgne.

Kandidaterne vidste, at denne debatform ikke var egnet til lange udredninger. De argumenterede og modargumenterede kort og præcist og med links til partiernes websteder, hvor partiprogrammer og uddybende artikler understøttede deres argumenter.

I partihovedkvarterene havde man travlt med at omskrive og organisere materialet på webstederne, så det var nemt for kandidaterne at linke til, og så det redegjorde kort og præcist for partiernes hovedsynspunkter.

Vælgerne elskede det og deltog lystigt. Der var en del perfide indlæg og en del, der var egnede til injuriesager, men de blev ignoreret.


Menneskene bag plakaterne
I valgkampens anden uge blomstrede debatten op på lokale debatfora. Kandidater og vælgere i de forskellige opstillingskredse fandt sammen i lokale blogs, grupper på Facebook og andre steder, hvor de debatterede lystigt.

Nu lærte vælgerne deres lokale kandidater at kende på holdninger og politik og ikke som ansigter på valgplakater.

Der blev ofte arrangeret spontane valgmøder i de lokale fora. Et par kandidater kunne aftale at mødes på det lokale værtshus med få timers varsel.

De første par gange var det meget forbløffede værtshusholdere, der pludselig så deres etablissementer overrendt af politikere og vælgere, der i løbet af ingen tid havde udnævnt en ordstyrer og var i gang.

Der var ofte adskillige webcams og livebloggere, som rapporterede tilbage til det lokale debatforum, og det hele var overstået lige så hurtigt, som det begyndte.

Kræfterne slap op

I valgkampens tredje og sidste uge blev det måske lidt for meget. Debatindlæggene strømmede ind alle døgnets timer.

Trætheden meldte sig, og der røg nogle finker af panden. Man sagde noget, man nok ville fortryde senere, og der var lidt for meget copy-paste, fordi kræfterne slap op, og det var svært at holde hovedet klart.

Men det blev hurtigt glemt, for det var en fantastisk valgkamp. Den bedste i mands minde.

Tak til politikerne, der virkelig har forstået de nye medier. Gid jeg kunne stemme på jer allesammen.

Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job