14-årig svømmer i praktik-tilbud efter nødråb

Først fik folkeskoleelev Simon Brix afslag på afslag på at komme i erhvervspraktik hos it-virksomheder. Nu vælter det ind med tilbud.

Artikel top billede

Simon Brix vader nu i tilbud om folkeskolepraktik i it-branchen.

14-årige Simon Brix fra Frederiksberg, der indtil i går havde fået syv afslag fra forskellige it-firmaer, vader nu i praktik-tilbud.

Inden for de sidste 24 timer har han modtaget fem direkte henvendelser fra it-virksomheder, der tilbyder ham at komme i praktik hos dem.

En af virksomhederne er Topnordic.

"Jeg synes, det er synd, når unge mennesker løber panden mod en mur. Og så har vi alle et socialt ansvar, og desuden mangler der unge i branchen," siger afdelingsdirektør Brian Møller til Computerworld.

Han forklarer, at Topnordic hvert år tager omkring 15-20 erhvervspraktikanter ind fra folkeskolerne, hvor de i de fem dage kommer rundt i fem forskellige afdelinger og har en fast kontaktperson.

Blandt de andre firmaer, der har henvendt sig til Simon Brix, er 4G, Dansk e-Learning Center ApS og Getitcard Scandinavia - og både Zmags og Microsoft har tilbudt Simon Brix praktikantplads via Computerworlds debatforum.

Glad for henvendelserne

Simon Brix er selv begejstret for reaktionerne.

"Det er vildt fedt med de mange tilbud," siger Simon Brix.

Han vil nu tale med de forskellige firmaer og vælge et praktiksted i it-branchen.

Han håber samtidig, at andre it-virksomheder får øjnene op for mulighederne i have folkeskolepraktikanter.

"Det var tydeligt, at nogle virksomheder ikke har fået øjnene op for de muligheder, der ligger i at have praktikanter," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job