To ud af tre slukker aldrig deres computer

Spar penge og få en grøn virksomhedsprofil. Centrale power management-systemer kan begrænse pc-strømforbruget. Nye versioner rettet mod Vista er klar.

I de store datacentre er der stor fokus på servernes massive strømforbrug og varmeudvikling.

Men hvordan holdes der styr på pc'ernes strømforbrug i virksomhederne?

En ny undersøgelse viser, at op til 60 procent af amerikanske pc-brugere på arbejde ikke slukker deres maskiner, når de går hjem.

Undersøgelsen er foretaget af det London-baserede firma 1E, der samtidigt også har løsningen på det tilsyneladende store problem.

Løsningen er en elektronisk nattevægter, der automatisk kan lukke tændte computere ned. Nightwatchman kalder 1E løsningen, der netop er kommet i en udgave, der også kan lukke Vista-computere ned.

Lukker automatisk ned

Et andet firma med power managementværktøjer er Verdiem. Her er deres nyeste version af produktet Surveyor også beregnet til at lukke Vista-computere ned automatisk.

Det amerikanske energiministerium har lanceret det gratis værktøj EZ GPO, som systemadministratorer kan anvende til centralt at styre strømforbruget i en virksomheds pc'er.

EZ GPO understøtter dog kun Windows 2000 og 2003 servere samt Windows 2000 og XP på klientsiden; ikke Windows Vista.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job