Regnskabsfusk koster Dell knap en halv milliard

Skandale om regnskabsfusk fra ledende medarbejdere betyder, at Dell har tjent knap en halv milliard kroner mindre, end selskabet troede.

Verdens næststørste computerproducent, Dell, meddelte tirsdag, at selskabet alligevel ikke har tjent så mange penge, som det troede.

Den amerikanske virksomhed meddelte ved samme lejlighed, at selskabet igen vil begynde tilbagekøb af sine aktier som følge af en større undersøgelse om uregelmæssigheder i selskabets regnskab.

Det skriver Financial Times.

Dell indrømmede i august, at unavngivne ledende medarbejdere har pustet salgstallene op for at nå kvartalsmålene i en fireårig periode, fra 2003 til 2007.

Skandalen har tvunget Dell til at nedjustere sin indtjening med 92 millioner dollar - eller 434 millioner kroner - som til gengæld er mindre end det tab på 150 millioner dollar, som selskabet oprindeligt frygtede, da sagen om de sminkede regnskaber kom frem.

En talsmand fra Dell siger, at den manglende halve milliard fra perioden, hvor fuskeriet har stået på, udgør mindre end en procent af Dells samlede nettoindtjening på 12 milliarder dollar.

Usikkerhed og skuffelser

Usikkerhed om omfanget og karakteren af regnskabsfuskeriet har kastet lange skygger over Dell i 2006 og 2007.

Det har gjort det svært for virksomheden at rette op på problemerne, med en række skuffende kvartaler til følge, skriver Financial Times.

Grundlægger Michael Dell skiftede topchef Kevin Rollins ud i januar 2007 efter flere kvartaler med utilfredstillende salgstal.

Siden da har Dell kæmpet en hård kamp for at genvinde tabte markedsandele til rivaler som Hewlett-Packard.

Dell har endda udvidet sin ellers nagelfaste forretningsmodel med udelukkende at sælge computere via nettet og telefonen, til også at omfatte aftaler med store varehuse i USA, Storbritannien, Japan og Kina.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S