Partileder-runden: Frank Aaen om it

Folketingsvalg 2007: Enhedslistens Frank Aaen vil give gratis bredbånd til alle danskere. Desuden tror han på open source. "Billigere end dyre licenser til Microsoft," mener han.

Artikel top billede

Enhedslistens Frank Aaen erkender åbent, at han ikke har hørt om digitaliseringens-strategien for den offentlige sektor.

"Helt ærligt. Jeg kender den ikke," siger han, men bedyrer dog, at han "kender nogen, der gør."

"Så dem spørger jeg, hvis det er nødvendigt, når nu Fogh er væltet, og der kommer en ny regering, som vi skal hjælpe," siger han.

Han slår dog fast at open source er det vigtigste for en god udvikling i den offentlige forvaltning - herunder på sygehus-området.

Stort potentiale i it

Frank Aaen mener, at potentialet er stort, hvis man forstår at anvende it fornuftigt i det offentlige og lokke borgerne til at bruge digitale tjenester.

Han afviser dog enhver tanke om at tvinge folk til at bruge digitale løsninger ved for eksempel simpelthen at lukke for papirbaserede indberetninger.

"Men det bedste er uddannelse og bedre muligheder. Det gælder for eksempel vores forslag om mere uddannelse og gratis bredbånd til alle. Vi er ikke tilhængere af tvang." siger han.

Og netop mere uddannelse er et kerneområde for partiet – blandt andet vil man løfte danskerne digitale kompetencer.

"Gratis bredbånd til alle og bedre uddannelse samt inddragelse af alle i samfundslivet - i stedet for at 700.000-800.000 i den arbejdsdygtige alder er skubbet ud af arbejdsmarkedet, arbejdsløse, nedslidt eller syge - det er den bedste vej. Det skal ikke koste - for open source er efter en omstilling billigere end betaling af dyre licenser til Microsoft." lyder den syngende lussing til Microsoft fra Frank Aaen.

Han er ikke bleg for at give verbale tæsk til store firmaer.

Frank Aaen møder blandt andet hvert år op på Esplanaden i København til A.P. Møller-Mærsk-koncernens generalforsamling og stiller kritiske spørgsmål til Danmarks største selskab.

Må ikke stjæle medarbejdere

Og it-branchen får da også advarsel fra Frank Aaen, når det gælder om at skaffe arbejdskraft til landet.

"Det danske uddannelsessystem skal forbedres - og vi skal under ingen omstændigheder gå på jagt hos de bedste hoveder i de fattigste lande, som vi allerede ser. De lande har selv brug for deres uddannede arbejdskraft," siger Frank Aaen.

Han understreger dog, at den forelskede ingeniør fra landene skal have lov til at flytte sammen med kæresten i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S