Partileder-runden: Frank Aaen om it

Folketingsvalg 2007: Enhedslistens Frank Aaen vil give gratis bredbånd til alle danskere. Desuden tror han på open source. "Billigere end dyre licenser til Microsoft," mener han.

Artikel top billede

Enhedslistens Frank Aaen erkender åbent, at han ikke har hørt om digitaliseringens-strategien for den offentlige sektor.

"Helt ærligt. Jeg kender den ikke," siger han, men bedyrer dog, at han "kender nogen, der gør."

"Så dem spørger jeg, hvis det er nødvendigt, når nu Fogh er væltet, og der kommer en ny regering, som vi skal hjælpe," siger han.

Han slår dog fast at open source er det vigtigste for en god udvikling i den offentlige forvaltning - herunder på sygehus-området.

Stort potentiale i it

Frank Aaen mener, at potentialet er stort, hvis man forstår at anvende it fornuftigt i det offentlige og lokke borgerne til at bruge digitale tjenester.

Han afviser dog enhver tanke om at tvinge folk til at bruge digitale løsninger ved for eksempel simpelthen at lukke for papirbaserede indberetninger.

"Men det bedste er uddannelse og bedre muligheder. Det gælder for eksempel vores forslag om mere uddannelse og gratis bredbånd til alle. Vi er ikke tilhængere af tvang." siger han.

Og netop mere uddannelse er et kerneområde for partiet – blandt andet vil man løfte danskerne digitale kompetencer.

"Gratis bredbånd til alle og bedre uddannelse samt inddragelse af alle i samfundslivet - i stedet for at 700.000-800.000 i den arbejdsdygtige alder er skubbet ud af arbejdsmarkedet, arbejdsløse, nedslidt eller syge - det er den bedste vej. Det skal ikke koste - for open source er efter en omstilling billigere end betaling af dyre licenser til Microsoft." lyder den syngende lussing til Microsoft fra Frank Aaen.

Han er ikke bleg for at give verbale tæsk til store firmaer.

Frank Aaen møder blandt andet hvert år op på Esplanaden i København til A.P. Møller-Mærsk-koncernens generalforsamling og stiller kritiske spørgsmål til Danmarks største selskab.

Må ikke stjæle medarbejdere

Og it-branchen får da også advarsel fra Frank Aaen, når det gælder om at skaffe arbejdskraft til landet.

"Det danske uddannelsessystem skal forbedres - og vi skal under ingen omstændigheder gå på jagt hos de bedste hoveder i de fattigste lande, som vi allerede ser. De lande har selv brug for deres uddannede arbejdskraft," siger Frank Aaen.

Han understreger dog, at den forelskede ingeniør fra landene skal have lov til at flytte sammen med kæresten i Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S