Som valg-motor flopper danske hjemmesider totalt

Danskerne har for alvor taget internettet til sig som nyhedsmedie under valgkampen 2007. Men gør nettet det lettere for vælgerne at sætte et kryds?

Artikel top billede

"Partierne rykker ikke stemmer via deres websider, fordi de ikke fanger tvivlerne," siger valgforsker Roger Buch.

Internettet buldrer frem som platform for politiske budskaber.

Både de politiske partier og nyhedsmedierne pumper politisk stof ud på nettet, men flere politiske eksperter siger samstemmende, at de mange informationer kan ende med, at de danske vælgere mister interessen for politik.

Og samfundet kan løbe ind i et demokratisk problem, hvis vi ikke sætter tempoet ned.

Rykker ikke stemmer

Partierne har i denne valgkamp for alvor satset på nettet, og internetbrugerne har kvitteret med at kåre internettet som det næstvigtigste informationsredskab, kun overgået af fjernsynet, når de skal holde sig opdaterede om, hvad der foregår i valgkampen.

Men når den endelige beslutning om, hvor krydset skal sættes, så vender vælgerne ryggen til nettet – og med god grund, siger en valgforsker.

"Partierne rykker ikke stemmer via deres websider, fordi de ikke fanger tvivlerne.

Partiernes websider bekræfter blot partiets tilhænger i deres synspunkter eller udnyttes af politiske modstandere, der leder efter argumenter, som kan bruges i den politiske debat," siger Roger Buch.

Han er lektor ved Danmarks Journalisthøjskole, hvor han blandt andet forsker i medier og politik.

Ud over partiernes websider er online-nyhedsmediernes dækning af valgkampen en meget vigtig brik i informationsformidlingen blandt danskerne.

Disse medier formidler politiske budskaber med raketfart, hvilket betyder, at de politiske sager hele tiden skiftes ud, og det har ifølge valgforskeren to konsekvenser.

Det gør både valgkampen spændende, men samtidig marginaliseres en stor gruppe danskere.

Nettet skaber tvivlere

Computerworld og analysehuset Userneeds har spurgt 1.309 danskere om, hvor de søger deres information om partierne og valget.

Og det er bemærkelsesværdigt, at internettet stormer frem på bekostning af traditionelle informationskilder som trykte aviser og radio.

22 procent af danskerne bruger ifølge undersøgelsen nettet som den primære kilde til at holde sig opdateret om det aktuelle folketingsvalg.

Blot 15 procent anser aviserne som det vigtigste redskab, mens kun seks procent bruger radioen som budbringer. Fjernsynet er stadig det dominerende medie, og halvdelen af de adspurgte finder denne platform vigtigst.

"Det er imponerende, hvis internettet har flyttet sig så markant i forhold til aviserne, det har vi ikke set i tidligere undersøgelser," siger Roger Buch.

Denne opfattelse bliver delt af Niels Ole Finnemann, der er professor og leder af Center for Internetforskning.

"Der er store besøgstal på både partiernes og nyhedsmediernes websider, og der er ingen tvivl om, at politikerne må være tilfredse med net-dækningen," siger han.


Klik er langt fra det samme som kryds
Desværre for partierne er store besøgstal ikke ensbetydende med mange stemmer, lyder det fra valgforskeren.

Når det kommer til at tage den endelige beslutning om, hvor krydset skal sættes, falder tilliden ifølge Computerworlds undersøgelse også drastisk.

Her svinder nettets betydning nemlig ind til næsten det halve. Kun 12 procent af de adspurgte i undersøgelsen mener, at internettet har en afgørende betydning, for hvor krydset sættes. Samtidig stiger tv-mediets betydning med det samme tal.

Som en del af forklaringen begrunder Niels Ole Finnemann befolkningens flugt fra internettet med, at borgerne vælger en god gammel kending, nemlig fjernsynet, nå den endelige beslutning skal tages.

"Tvivlerne benytter ofte den afsluttende tv-debat til at tage stilling udfra," siger Niels Ole Finnemann.

Men ifølge valgeksperten har kommunikationsformen på partiernes websider også en afgørende indflydelse på dette tal. Politikerne bekræfter blot sig selv og sine egne, siger Roger Buch, der opdeler de besøgende på partiernes web-sider i to hovedgrupper.

"Det er enten politiske modstandere, der besøger siderne for at finde gode argumenter til den politiske kamp eller politiske tilhængere, der kommer for at få bekræftet deres holdninger," siger han

Man fanger således slet ikke den tredjedel af befolkningen, der er i tvivl om, hvor krydset skal sættes.

Faktisk kan nettet bidrage til, at gruppen af tvivlere bliver endnu større, hvilket var en meget markant tendens i forbindelse med sidste valg, mener Buch.

Ingen politik over forkostbordet

Forklaringen på at nettet kan skabe en endnu større gruppe af politiske tvivlere bunder i to ting, siger Roger Buch.

For det første suser net-kampagner på politikernes websider hen over hovedet på dem, der kun interesserer sig lidt for politik.

Desuden bliver budskaberne i nyhedsmedierne så mange, at det kan være svært for vælgerne at finde holdepunkter. De drukner i budskaber og opgiver derfor at diskutere politik i nærmiljøet.

Den manglende fællesnævner gør, at de politiske spørgsmål droppes ude over frokostbordene på de danske arbejdspladser til fordel for andre områder, hvilket kan skabe en endnu større gruppe, der kommer i tvivl om deres politiske ståsted, lyder det fra valgforskeren.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S