PDA'er og smartphones

Tilbage til artiklen De otte farligste forbruger-teknologier

Flere og flere ansatte kommer på arbejde med deres smartphone og PDA. Men når de forsøger at synkronisere deres kalender eller e-mail applikation med deres computere kan der ske alt mellem himmel og jord.

Fra fejl i applikationerne "blue screen".

"Den slags problemer er ikke ualmindelige, og det er den slags, der kan drive it-folk til vanvid," siger Josh Holbrock, analytiker ved Yankee Group.

"Det er ikke det, de har lyst til at bruge deres tid på."

Skulle medarbejderen derudover blive fyret eller sige op, kan han gå ud af døren med stort set al information, så længe PDA'en eller smartphonen tilhører ham.

Ligesom andre virksomheder forsøger WebEx at minimerer risikoen ved at standardisere omkring et bestemt navn og modeltype af PDA enheder og kun yde support til den ene type.

De gør det samme med bærbare computere, som ifølge direktør for it-infrastruktur Michael Machado repræsenterer en endnu større risiko i og med, at de kan indeholde større mængder data.

WebEx interne netværk anerkender kun godkendte enheder.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Tilbage til artiklen De otte farligste forbruger-teknologier

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura