Dårlige dødsdata forringer danskernes sundhed

Syge Systemer: Gamle data om danskernes dødsårsager betyder manglende evaluering og forældrede behandlingsformer. Stærkt utilfredstillende, lyder det fra forskningschef.

Forsinkelserne af elektronisk indberetning af dødsattester forværrer et problem, der i forvejen bekymrer to af Danmarks største sygdomsbekæmpende organisationer, Kræftens Bekæmpelse og Hjerteforeningen.

Det nye elektroniske system skulle nemlig afløse et system, der i dag betyder, at forskere og beslutningstagere har et dårligt datagrundlag, når det gælder danskernes dødsårsager.

Faktisk mangler der opdaterede tal så langt tilbage som 2003, mens tal foreløbige tal for 2005 blev hastet igennem systemet sidste år.

Forskningschef Jørgen H. Olsen fra Institut for Epidemiologisk Kræftforskning under Kræftens Bekæmpelse er stærkt utilfreds med de manglende opdaterede data.

Han forklarer, at det har konsekvenser for kvaliteten af de anbefalinger man kan give til folk i i forhold hvordan de kan undgå kræft via ændring i deres kostvaner, arbejdsmiljø og solbadningsvaner.

"Det er et stort handicap, for det er sindssygt vigtigt, at man ved, hvem der dør af cancer, hvorfor og hvornår," siger han.

Han forklarer, at når personer dør, og det sker på grund af eller hvis kræft er en medvirkende årsag, så indhenter man yderligere detaljer om det.

På den måde får man de bedste forudsætninger for at give fornuftige anbefalinger i forhold til miljømæssige og livsstilsmæssige årsager til kræft.

Men det har altså ikke været muligt i de sidste tre år.

Kritikken er den samme, når man taler med Hjerteforeningens næstformand, Peter Michael Clemmensen, der er overlæge på Rigshospitalet.

"Det er svært at sige om det koster liv, men det er yderst alvorligt, at man ikke har mulighed for at evaluere nogle af de nye behandlingsformer," siger Peter Michael Clemmensen.


Evaluering umulig
Også evaluering af den nuværende indsats over for kræft umuliggøres.

"Det er uforståeligt med den store kræftplan 2, at man i den grad forsømmer evalueringen," siger Jørgen H. Olsen.

Det ultimative mål for succes i kræftplanen er bedre overlevelse, forklarer han.

"Men det kan man ikke evaluere på, på grund af forsinkelsen i dødsregisteret," siger han.

Peter Michael Clemmensen fra Hjerteforeningen forklarer, at det samme problem gør sig gældende, når det kommer til nye former for ballonoperationer. Han påpeger også den overordnede problemstilling i forhold til forebyggelse og prioritering af behandlingsformer.

"Man kan ikke se, om forskellige tiltag har nogen effekt, når man ikke kan evaluere de seneste resultater," lyder det fra Peter Michael Clemmensen.

Jørgen H. Olsen undrer sig over, at Sundhedsstyrelsen ikke gør noget ved det.

"I USA, med væsentligt flere borgere end herhjemme, går det fint, så det er altså, ikke fordi der er store problemer i det," siger han.

Ingen forståelse

I Sundhedsstyrelsen forstår underdirektør Otto Larsen, som også leder Sammenhængende Digital Sundhed i Danmark, ikke kritikken.

"Vi har fuldt fokus på at få opdateret alle registre, og mig bekendt er tallene tilgængelige for forskere, men de er ikke lagt offentligt frem endnu," siger Otto Larsen.

Han vil ikke kommentere forløbet omkring opdatering af registrene, da han først tiltrådte i styrelsen i foråret.

Han understreger, at spørgsmålet står højt på dagsordenen.

"Mig bekendt er de fuldt opdaterede, men mangler fuld offentliggørelse til og med 2005. Vi regner med at have tal for 2006 i begyndelsen af 2008," konstaterer Otto Larsen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,