Spring køen over og bestil dit pas på nettet

Frederiksberg Kommune tilbyder i dag som de første, at borgerne kan bestille pas på nettet. Et nyt system skal lette presset på rådhuset.

Artikel top billede

Nu kan borgerne på Frederiksberg slippe for køen og bestille nye pas over nettet.

Gå en tur på rådhuset og få godkendt dit nye pas på et par minutter. Det scenarie håber politikere og personale på rådhuset på Frederiksberg bliver virkelighed fra i dag.

Kommunen har nemlig som den første fået udviklet et system, der gør borgerne i stand til at bestille og betale deres nye pas over nettet.

Borgeren går ganske simpelt ind på hjemmesiden, indtaster de nødvendige oplysninger, uploader et digitalt foto på siden, og går igennem en række spørgsmål, som skal sikre, at fotoet lever op til den stribe krav, der er til pasfotos. Derefter betaler man med betalingskort.

En af de følgende dage går borgeren til kvikskranken på rådhuset, hvor personalet måler højde og borgeren skriver under. Det færdige pas kommer med posten nogle dage senere.

Ingen tænder

Bjørn Thomsen, vicekommunaldirektør i Frederiksberg Kommune, forklarer, at der er store fordele ved det nye system.

"Billederne har været en meget stor fejlkilde, fordi mange er gået forgæves. Nu kan man selv tjekke billedet ved at svare på en række spørgsmål, så slipper man for at skulle gå frem og tilbage til kommunen," siger Bjørn Thomsen.

Han nævner de nye krav, som blandt andet betyder, at man ikke må have åben mund på billedet.

Hele processen omkring fornyelse af pas er blevet gået igennem for at identificere tidsbesparelser for borgere og personale. Trods det nye system er der nogle manuelle opgaver tilbage.

Det er for eksempel nødvendigt at personen møder op, bliver målt og skriver under. Billederne bliver også godkendt endeligt af personalet.

"Vi kontrollerer dem også manuelt. På denne her måde forventer vi, at fejlprocenten falder til det marginale," siger Bjørn Thomsen.

Lettere bevæbnet

Han er overbevist om, at borgerne vil blive begejstrede for det nye system, fordi mange har prøvet at vente i lang tid for at få fornyet passet.

"Det virker som om, at politiet har haft lettere ved at håndtere det. Når det er kommunen, så forventer man et højere serviceniveau," siger Bjørn Thomsen, som med et grin tilføjer, at det nok også taler til politiets fordel, at de har uniformeret og bevæbnet personale i baglokalerne.

"Det er reelt. Man kan lave sjov med det, men vi kan se, at folk ikke vil acceptere ventetider på en halv time eller mere hos os," konstaterer Bjørn Thomsen.

Frederiksbergs borgmester, Mads Lebech (K), fortæller, at ideen oprindeligt kom fra en studietur til Toronto og Boston sidste år. Her så man et lignende system, der var under udarbejdelse.

"Vi bad forvaltningen om at finde en smidig løsning, og vi er meget tilfredse med at kunne indføre denne serviceforbedring," siger Mads Lebech.

Opgaven med at udvikle systemet gik til Fujitsu, hvor account manager Kennett Stigaard forklarer, at der ikke var de store problemer med teknologien i løsningerne.

"Det svære var at lave en løsning, som var meget simpel. Folk skal kun forny deres pas hvert tiende år, så det er ikke lige som for eksempel netbank, hvor folk lærer brugergrænsefladen at kende," siger han.

Fujitsus løsning er også et forsøg på at skære helt ind til benet, så fornyelse af pas bliver så simpelt som muligt.

"For eksempel skulle borgeren tidligere skrive på en blanket hvor høje de er, og bagefter skulle de så måles, når de skulle aflevere papirerne," fortæller Kennettt Stigaard og forklarer, at borgeren nu bare møder op og bliver målt.

Kort tid

En anden proces, som skal spare tid, er selve betalingen af passet. Frederiksberg Kommune har besluttet, at alle der benytter løsningen også skal betale over nettet.

Det skal simpelthen spare tid, når borgeren står ved kommunens skranke.

"Det er måske få minutter, men det betyder noget, når man tæller sammen," siger Kennett Stigaard.

Det har haft allerhøjeste prioritet at lokke så mange borgere som muligt over på den kanal. Derfor har Fujitsu valgt en løsning, der ikke bruger digital signatur.

"Da vi gik i gang, var faktum, at der ikke var så mange, som havde en digitale signatur. Vi ville ikke have den barriere fra dag et," fortæller Kennett Stigaard.

Han ser dog positivt på at inkorporere en ny version af signaturen i systemet.

"Så vil vi jo få en række oplysninger direkte gennem CPR," konstaterer han.

Fujitsu har store forhåbninger til systemet, som de allerede har præsenteret for andre kommuner. Men blandt andre EDB Gruppen er på vej med lignende løsninger, så Fujitsu regner ikke med at have markedet for sig selv.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S