Her er de bedste danske offentlige hjemmesider

Syv offentlige hjemmesider kan i dag bryste sig med titlen Bedst på Nettet efter en kappestrid, hvor dommerne i år har lagt vægt på interaktion og navigation.

Artikel top billede

Københavns Tekniske Skole har imponeret dommerpanelet med en hjemmeside, der i høj grad gør brug af multimedier uden at være teknisk tung.

Gå til: De syv vindere og deres hjemmesider.

Erhvervs- og Byggestyrelsen er den store vinder i Videnskabsministeriets og IT- og Telestyrelsens prestigefyldte konkurrence Bedst på Nettet, hvor offentlige hjemmesider dyster i, hvem der har den bedste brugervenlighed.

Styrelsen har vundet i to ud af syv kategorier med sin egen hjemmeside og special-sitet Startvækst, som dommerkomitéen synes gør hverdagen lettere.

"En genial hjemmeside, der aktiverer brugerens egne overvejelser over opstart af en virksomhed. Her bliver man stillet de relevante spørgsmål i processen mod at starte egen virksomhed. Det sker i et klart og letforståeligt sprog, som suppleres af både billeder, videoer og en lang række forskellige downloadmuligheder," hedder det blandt andet i dommerpanelets begrundelse for vinderen af specialprisen.

Dommerpanelet lægger desuden vægt på, at der en bred vifte af blanketter og selvbetjeningsløsninger samt online-værktøjer til selvanalyse.

I samme kategori får Undervisningsministeriet hædrende omtale med hjemmesiden Kvalitet i specialundervisningen, hvor blandt forsiden beskrives som modig, skæv og særdeles brugervenlig.

Styrelserne styrer

Godt billedbrug, letforståelig navigation og effektiv brug af vidensdeling generelt er de ord, der går igen, efter dommerpanelet i Videnskabsministeriets og IT- og Telestyrelsens konkurrence har udpeget de syv offentlige vindere.

Vinderne er alle stærkest i hver sin kategori, og IT- og Telestyrelsen har undladt at fremhæve én samlet vinder, som det ellers tidligere er sket i konkurrencen.

Af de seks hjemmesider i hovedkonkurrencerne kommer to af vinderne fra styrelser. Erhvervs- og Byggestyrelsen samt Fødevarestyrelsen løb med priserne i de henholdsvise kategorier "Statslig forvaltning" og "Tværgående portaler."

I den sidstnævnte kategori fik IT- og Telestyrelsens egen hjemmeside it-borger.dk hædrende omtale.

I kategorien "Øvrige myndigheder" scorede ungdomsinstitutionen Isbjørnen prisen, blandt andet fordi forældrene via nettet bliver indblandet i børnenes hverdag i institutionen og der på hjemmesiden er en bred information om børns sygdomme samt oplysningerne om institutionen er formidlet på både dansk, engelsk, tysk og fransk.

"Alt i alt viser Isbjørnen vejen for, hvordan internettet kan udnyttes af børneinstitutioner," lyder det i begrundelsen fra dommerpanelet, som har Liselotte Lyngsø fra Future Navigator som formand.

Godt kommunalt målgruppe-arbejde

De nye danske kommuner skulle for første gang i år dyste mod hinanden, og her vandt Roskilde Kommunes hjemmeside, fordi den ifølge dommerne på forbilledlig vis er målrettet brugerne.

"For eksempel har seniorerne og de studerende særlige områder på siden, som er tilegnet deres situation," lyder en af begrundelserne for at Roskilde Kommune kan bryste sig af prisen i kategorien " Regional og kommunal forvaltning."

De to sidste kategorier – "Forsknings- og Uddannelsesinstitutioner" og "Kulturinstitutioner" – blev vundet af henholdsvis Københavns Tekniske Skole og Stevns Kommunes Biblioteker.

Derudover blev prisen Bedst til Nettet uddelt til Webhuset Dansk Internet Selskab, der vandt prisen med Synkron VIA CMS, som leveres af Dynamicweb og som er nyeste generation af det udbredte Synkron.web.

Gå til: De syv vindere og deres hjemmesider.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks