HP fokuserer på it-automatisering

HP præsenterer software-suite med henblik på at indtage en større andel af det blomstrende marked for it-automatisering.

Computerworld News Service HP's nye software-suite, kaldet Automated Operations 1.0, indeholder HP Business Service Automation, som inkorporerer den datacenter-automatiseringsteknologi, HP overtog ved købet af Opsware tidligere på året.

Ifølge HP kan brugerne ved hjælp af det håndtere it-processer og skabe automatiserede arbejdsgange, der omfatter en række systemer og teams.

Produktet gør det muligt for kunderne at registrere alle konfigurations- og forandringsaktiviteter.

Suiten indeholder også Service Manager 7.0 og Decision Center 2.0. Derudover præsenterede HP Blueprint og Training til Service manager 7.0 og IT Service Management Assessment Services.

"Det ser ud til at være et rigtig godt første skridt mod en integreret produkt-suite," vurderer analytiker Chip Gliedman, Forrester Research.

Ligeværdig kamp

Analytiker Evelyn Hubbert udtaler, at Opswares teknologi udgør kronen på værket i HP's automatiserings-produktlinje.

HP kæmper mod BMC, CA og IBM på markedet for it-automatisering.

"De fire virksomheder kæmper en ligeværdig kamp mod hinanden. HP har lige så gode løsninger og chancer som enhver anden virksomhed," udtaler Chip Cliedman.

Men markedet er stort nok til flere store spillere, mener analytikeren.

"Footprintet for disse typer løsninger er meget bredere end bare helpdesk," siger han.

Oversat af Mille Bindslev

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,