Dansk Microsoft-boss: Der er jo intet nyt i Android

Googles mobilplatform byder ikke på noget nyt, og firmaet vil få det svært, når det kommer til at få konkrete produkter ud på markedet, siger Microsoft.

Artikel top billede

"Vi kan allerede det, som Google gør med Andriod," siger Klaus Holse Andersen, fra Microsoft.

Microsofts topchef Steve Ballmer undveg en smule, da han i starten af november blev spurgt om en vurdering af Android, på en pressekonference i Tokyo.

"Googles red bestræbelser er indtil videre bare ord på papir. Det er meget svært at lave en sammenligning med Windows Mobile," lød svaret.

I forbindelse med Microsofts TechFest, der netop er blev afholdt i Vedbæk, spurgte Computerworld den danske vicekoncernchef, og han var noget skarpere i holdningen til Android end Ballmer.

"Googles Android tilføjer ikke noget nyt til den mobile platform. Vi kan allerede det, som Google forsøger med Andriod," siger Klaus Holse Andersen, corporate vice president i Microsoft Danmark.

"Derudover tror jeg, at Google vil få et stort problem med at få operatører og producenter til at benytte platformen," lyder det fra Klaus Holse Andersen.

Stor uenighed blandt analytikerne

Microsofts argumenter bakkes helt og holdent op af teleanalytiker John Strand fra Strand Consult.

"Der er intet revolutionerende ved Googles Android, det er et af mange initiativer fra en række aktører som har en drøm om at komme ind i mobilverden," siger John Strand.

"En række aktører, der har det til fælles, at når det kommer til at eksekvere i det mobile univers så er langt den største del af dem en flok tabere der har forsøgt sig uden succes et hav af gange."

Teleanalytikeren mener heller ikke, at udviklingsplatformen vil slå igennem.

"De virksomheder der begynder at satse på at udvikle Android-applikationer vil med stor sandsynlighed ikke overleve. De kan ikke tjene penge idet der ikke findes nogle telefoner og tidshorisonten for hvornår der kommer kritisk masse ligger så langt ude i fremtiden at de nok dør af sult inden der kommer et marked for deres løsninger," siger John Strand

Teleanalytikerne er dog delt i to lejre på dette område.

Gør nettet klar til mobilen

Googles Android høster nemlig også stor begejstring og roser. Teleanalytiker Torben Rune fra virksomheden Netplan er eksempelvis helt uenig i vurderingerne fra Microsoft og John Strand.

"Den åbne platform betyder, at det vil være attraktivt for mange at udvikle applikationer. Androids store styrker ligger netop i den enkle og effektive integration," siger Torben Rune.

"Vi kan allerede gå på nettet med vores mobiltelefoner, men det er bare møg besværligt og uden et fælles rammesæt. Det ændrer Android på."

Holdet bag Android-platformen er ligeledes en af garanterne for, at det nok skal lykkes for Google at slå igennem på mobilen, mener T. Rune.

"Samtidig giver det konsortium som Google har samlet omkring produktet den nødvendige støtte fra mobilproducenterne for at gøre søgegigantens open source-produkt til en succes," siger han.

Man kan læse mere om Google Android i fredagen trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job