FortConsult vil femdoble bemandingen

Sikkerhedsvirksomheden FortConsult har store planer. Der er etableret ny bestyrelse og medarbejderstaben skal femdobles på tre år.

Artikel top billede

"Vi har erfarne folk nok til, at vi kan lære folk op, der måske ikke har så meget erfaring med it-sikkerhed,” siger direktør Ulf Munkedal.

It-sikkerhedsfirmaet FortConsult er en af Danmarks største rendyrkede it-sikkerhedsvirksomheder, men med kun 20 medarbejdere er det stadig en lille virksomhed. Det vil en ny bestyrelse nu ændre på.

Med en ambitiøs vækststrategi vil virksomheden overgå den stigning, den har oplevet i sine første fem leveår.
Sidste år voksede FortConsults omsætning med 70 procent, de to foregående år med 40 procent årligt.

At overgå det vil blandt andet indebære en udvidelse til andre lande i Nordeuropa og en femdobling af mandskabet i løbet af de næste tre år. Der skal bruges 30 nye folk i Danmark og 50 skal ansættes i udlandet.

”Vi har overhovedet ikke haft problemer med at få ansøgere. Vi har fået over 100 ansøgere på sikkerhedskonsulentstillinger siden sommer.

Vi har positioneret os selv sådan, at hvis man gerne vil arbejde med tekniske sårbarheder og hackere og den slags ting, så er det her, man skal være,” siger administrerende direktør Ulf Munkedal.

Han er derfor ikke bekymret for, at det vil blive svært at tiltrække nok nye folk i det pressede jobmarked.

Alligevel byder vækststrategien på en markant ændring i rekrutteringsstrategien, der skal gøre det lettere at finde egnede medarbejdere.

”Indtil videre har vi kun rekrutteret sikkerhedsfolk med minimum fem års erfaring. Det er voldsomt meget sikkerhedserfaring, og nu kan vi se, at vi har erfarne folk nok til, at vi kan lære folk op, der måske ikke har så meget erfaring med it-sikkerhed,” siger Ulf Munkedal.


Det koster at udvide
At ansætte 80 nye mennesker, og udvide operationen til andre lande koster penge. Det er der ingen vej uden om. Men FortConsult har ikke planer om at låne penge til udvidelsen.

”Det vil koste at vokse, men vi behøver ikke låne penge, eller gå på First North. Det kan være, vi gør det alligevel, men vi regner med at finansiere udvidelsen ved egen drift,” siger Ulf Munkedal og fortæller, at virksomheden har sat en del penge til side til opkøb.

”Sandsynligvis vil en del af udvidelsen ske ad den vej, så vi skal formentlig ikke selv ansætte alle 80 mennesker,” siger Ulf Munkedal.

I år vil FortConsults vækst ikke komme til at ligge på sidste års høje niveau. Omkring 25 procent, lyder det lidt mere beskedne bud fra direktøren.

”I år har vi brugt rigtig meget tid på, at videreudvikle vores eksisterende produkter og se på metodikker og systemer, så vi kan oplære en masse nye folk. Vi har forberedt os på de næste tre års vækst,” siger Ulf Munkedal.

Store bestyrelseskanoner

Den nye bestyrelse er sammensat ud fra medlemmernes erfaringer med at opbygge succesfulde virksomheder.

Blandt medlemmerne er Carsten Gomard, administrerende direktør og partner i Netcompany, Brian Mertz Andersen, administrerende direktør i Notabene og på formandsposten, it-investor Stig Hølledig.

”Vi har brugt meget tid på, at få sat organisationen sammen på den rigtige måde, og finde de rigtige personer,” fortæller Ulf Munkedal.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S