Julefrokost: KMD-boss til fest på rodeotyr

Julefrokost: Direktør Lars Monrad-Gylling fortæller om årets julefrokost i KMD, og om den bedste af slagsen med blandt andet rodeotyr.

Artikel top billede

Hos KMD har deltagerne blandt andet kunnet prøve sig selv i en golfsimulator og ride på rodeotyr. "Det var egentlig meget skægt," siger Lars Monrad-Gylling. (Foto: Torben Klint)

Hvor og hvordan skal din virksomhed holde julefrokost i år, Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør for KMD?

"Vi gør, som vi plejer og lægger selv hus til. Der vil være noget god mad og musik. Og så har vi gerne en særlig ting hvert år.

I år er det en Vild med dans-konkurrence, hvor nogle medarbejdere, ligesom i fjernsynet, har været igennem en træning, og så kommer den store finale her til vores julefrokost."

Hvor mange bliver I?

"Her i Ballerup bliver vi langt de fleste, så det er omkring 800 til 1.000 mennesker. Derudover afholdes der også julefrokoster i blandt andet Århus, Aalborg og Odense."

Er det med ægtefæller?

"Nej, vi har valgt kun at holde for medarbejderne. Julefrokostarrangementet starter allerede om eftermiddagen i slutningen af arbejdstiden, så det var mest naturligt kun at invitere medarbejderne."

Hvilken julefrokost i firmaregi er den bedste, du har været til?

"Vi havde en julefrokost for nogle år siden, hvor den specielle ting var, at noget af det musikalske indslag blev leveret af nogle af vores egne medarbejdere.

Samtidig kunne man rundt om i huset prøve sig selv i en golfsimulator, ride på rodeotyr og andre forskellige ting. Det var egentlig meget skægt."

Hvad er det vildeste, du har prøvet til en julefrokost?

"Der hører jeg nok til i den kedelige afdeling. Selv om jeg er med til langt hen i festen, er jeg ikke den sidste, der lukker og slukker. Jeg går hjem i god ro og orden."

Hvis I endnu ikke har julefrokosten på plads, så følg med de kommende dage, når Computerworld spørger til firmaernes julefrokostplaner og de vildeste erfaringer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen