Computerworld inviterer til morgenmøde

Brug to timer på at få spydspidsviden om, hvor teknologien og løsningerne er set i forhold til behovet i din virksomhed, lyder opfordringen fra Computerworld Breakfast Club.

Artikel top billede

Hvis dit job handler om at udvikle forretninger baseret på it i din virksomhed, får du i det nye år en hjælpende hånd i form af Computerworld Breakfast Club.

Vi er ved at tilrettelægge en række morgenmøder, hvor vi slår ned på udvalgte nye teknologiske løsninger, som for eksempel business intelligence, SOA, netværk, server/storage, outsourcing, IP-telefoni, ERP, med mere.

To skarpe timer

På to skarpe timer får du en briefing fra fire leverandører om deres seneste løsninger.

Vi kalder det knowledge to-go.

En af Computerworlds redaktører modererer mødet og spørger kritisk ind til perspektiverne og udfordringerne i de nye løsninger.

Du har naturligvis også selv mulighed for at tage del i diskussionen og spørge ind til de forhold, som er særlig vigtige for dig og din forretning.

Vi arrangerer møderne i en uformel atmosfære over en kop kaffe og morgenbrød fra klokken 8.30 til 11.00, så de ikke griber for dybt ind i din travle kalender.

Til gengæld satser vi på, at de gør det lettere og hurtigere for dig at komme igennem de analyser, case studies og møder med potentielle leverandører, som du uvægerlig skal igennem i forbindelse med implementering af ny teknologi i din virksomhed.

Og så er det gratis

Det er gratis at deltage på møderne – blot skal du melde dig til på forhånd, så du er sikker på en plads, og hvis du bliver forhindret i at komme er det vigtigt, at du melder fra. Vi har et begrænset antal pladser til hvert møde.

Det første møde i Computerworld Breakfast Club finder sted 7. februar kl. 8.30 på Ordrupgaard i Charlottenlund nord for København, hvor emnet er server & storage/virtualisering.

Mange virksomheder kan opnå besparelser på it ved at konsolidere fysiske servere på virtuelle servere – fordi det med virtualisering er muligt at køre flere logisk adskilte servere på færre fysiske servere.

Det kan være smart set i lyset af de hurtigt voksende datamængder – terabytes bliver snart til petabytes, og det ser ikke ud til at stoppe der.

Evnen til at kunne administrere omfattende datamængder nemt, fleksibelt og sikkert bliver derfor stadig vigtigere. Virtuel storage handler netop om at gøre administrationen af data så automatisk som muligt og udnytte ressourcerne så godt som muligt.

Men hvilke løsninger egner sig til hvilke opgaver – og virksomhedstyper?

Brug to timer på at få spydspidsviden om, hvor teknologien og løsningerne er – set i perspektiv af din virksomhed.

Klik ind på Breakfast Clubs hjemmeside og meld dig til allerede nu. Hvorfor ikke?

Med venlig hilsen,
Mikael R. Lindholm,
chefredaktør

P.S. Husk at fortælle os om du får det ud af møderne, som du forventede.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager, Maverick

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job