Googles køb af DoubleClick godkendt

De amerikanske konkurrencemyndigheder har godkendt Googles milliardkøb af DoubleClick trods advarsler fra forbrugere og konkurrenter.

Artikel top billede

Gogles direktør Eric Schmidt er lykkelig over godkendelsen af DoubleClick-købet. (Foto: Google)

Med stemmerne 4-1 godkendte The Federal Trade Commission (FTC) Googles overtagelse af DoubleClick.

Flertallet af kommissionens medlemmer, der stemte for godkendelsen, skrev i sin afgørelse, at "efter grundigt at have gennemgået sagen, har vi konkluderet, at Googles planlagte overtagelse af DoubleClick næppe vil påvirke konkurrencen væsentligt."

Og Googles topchef Eric Schmidt var heller ikke sen til at betegne afgørelsen som et vigtigt signal til omverdenen, herunder EU-Kommissionen, der først kommer med sin afgørelse i det nye år.

"FTC's afgørelse sender et klart budskab: Denne overtagelse indebærer ingen risici for konkurrencen og vil være til forbrugernes fordel," udtaler Eric Schmidt i en pressemeddelelse fra Googles hovedkvarter Mountain View i Californien.

Europæisk bekymring

Afgørelsen sender Google et skridt nærmere en fri bane for en transaktion, som konkurrenter som Yahoo! og Microsoft har advaret imod.

Også de europæiske forbrugere har udtrykt bekymring i to breve til EU-Kommissionen, der lige nu undersøger milliardtransaktionens konsekvenser for konkurrencen på det europæiske marked og konsekvenserne for brugernes privatliv.

Både Google og DoubleClick opsamler store mængde data om brugernes adfærd på nettet for bedre at kunne ramme dem med de mest relevante reklamer.

Så den store hurdle er EU-Kommissionens afgørelse, der ventes senest den 2. april næste år, blandt andet fordi Google fylder langt mere på det europæiske marked end på hjemmemarkedet i Nordamerika.

FTC uden mandat

I meddelelsen fra FTC nævner kommissionens flertal også spørgsmålet om faren for brugernes privatliv eller privacy.

Bortset fra. at FTC ikke har juridisk kompetence til at blokere for Googles opkøb med henvisning til dette, finder flertallet heller ikke, at spørgsmålet er unikt for denne sag, lyder det.

I en kommentar til afgørelsen, pointerede juraprofessor Carl Tobias over for The Financial Times, at FTC's udtalelse ses som en tilkendegivelse over for interesseorganisationer, at man er opmærksom på privacy-problemet, selv om FTC ikke har mandat til at tage spørgsmålet op.

Mindretallet i kommissionen, Pamela Jones Habour, var imod at lukke sagen nu, fordi sagen havde afgørende konsekvenser for konkurrencen og for brugernes privacy, skrev hun i sin meddelelse.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS