Larry Ellisons net-komet brager ind på børsen

Softwareselskabet NetSuite, der kontrolleres af Larry Ellison, har fået en dømmedebut på børsen i New York. NetSuites danske partner ASP Business Solution jubler og melder om voldsom vækst.

Artikel top billede

(Foto: Oracle)

Det ellers noget lunkne amerikanske aktiemarked har taget varmt imod softwarevirksomheden NetSuite, som kontrolleres af Oracle-stifter Larry Ellison.

NetSuite debuterede på New York Stock Exchange torsdag i sidste uge og solgte op til noteringen aktier for en lille milliard kroner.

Dermed fyldte NetSuite dobbelt så mange penge i kassen, som selskabet forventede ifølge det oprindelige børsprospekt.

Frem til den 30. november kontrollerede Oracle-stifter Larry Ellison 60 procent af Netsuites udestående aktier. Ellison har nu flyttet aktierne over i holdingselskabet NetSuite Restricted Holdings.

En manøvre som ifølge prospektet skal eliminere Ellisons magt over selskabet og forhindre interessekonflikter.

Kursen brager i vejret

Op til noteringen kunne investorer købe NetSuite-aktier til mellem 13 og 16 dollars stykket, men ved børsintroduktionen var kursen steget til 26 dollars. I dag bliver aktien handlet til 36 dollars.

NetSuite blev stiftet i 1998 og sælger ERP, CRM og e-handelsapplikationer via en abonnementsbaseret model, hvor kunderne får adgang til softwaren via internettet og derfor ikke skal installere softwaren "hjemme" hos dem selv.

Det bliver også kaldt Software-as-a-Service-modellen (SaaS), og blandt de mest kendte virksomheder inden for denne disciplin finder man virksomheder som Salesforce.com og Google.

Dermed viser det amerikanske aktiemarked tillid til denne del af markedet for forretningssoftware. Og det måske med god grund, da det bliver spået en stor fremtid af diverse it-analysehuse.

Eksempelvis forventer Gartner, at SaaS vil øge omsætningen på det globale CRM-marked kraftigt i perioden fra 2007 til 2011.

Ifølge NetSuites prospekt havde NetSuite den 30. september i år 5.400 aktive kunder på verdensplan. Nogen guldrandet forretning er der dog ikke tale om, da selskabet i 2006 omsatte for 348 millioner kroner og kom ud med et minus på 185 millioner kroner på bundlinjen.

Vokser voldsomt i Danmark

Hos ASP Business Solution, der er NetSuites officielle partner i Danmark og Nordeuropa, har administrerende direktør Christian Engelbrecht Kiærulff svært ved at få armene ned.

"Børsnoteringen er gået over al forventning, og vi har rigtigt godt gang i det danske og europæiske marked. Vi begyndte med to mand i 2006, og nu er vi 20, da markedet virkelig har fået øjnene op for SaaS-løsninger inden for CRM og ERP," siger han.

Han fortæller, at ASP Business Solution kom ud af regnskabsåret 06/07 med et underskud på en million kroner. I dag kører selskabet ifølge direktøren med sorte tal på bundlinjen.

Enkle opgradinger salgsargument nr. 1

Ifølge Christian Engelbrecht Kiærulff har NetSuite og ASP Business Solutions i dag et nært samarbejde og haft drøftelser om et eventuelt salg af ASP til NetSuite.

Han fortæller, at ASP Business Solution i dag sælger NetSuite-produkter i Danmark, Norge, Sverige og Østrig, mens den første tyske kunde snart kommer i hus.

"Vores bedste argumenter i de virksomheder, vi forsøger at sælge NetSuite til, er opgraderinger. Når du først har købt et CRM eller ERP-produkt fra NetSuite og tilpasset det virksomheden, så skal du ikke have dyre konsulenter rendende hver gang systemet opgraderes. Det kører bare over nettet," siger Christian Engelbrecht Kiærulff.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S