EUs monopolsag mod Intel op i nyt gear

Efter lang ventetid har Intel omsider givet svar på tiltale til EU-Kommissionen, der mener, at Intel på mange måder groft har misbrugt sit markedsmonopol.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-Kommissionen har modtaget svar på de monopol-anklager, som kommissionen rettede mod Intel i sommer.

Kommissionen har beskyldt Intel for at forvride konkurrencen på det europæiske marked ved at uddele fordelagtige rabatter til computerproducenter mod at de opkøbte Intel’s x86 chips.

Samtidig mener kommissionen, at Intel har betalt sig fra at forsinke lanceringer af maskiner, der har bygget på konkurrenten AMD’s chip.

Den sidste anklage, som kommissionen offentliggjorde i juli, gik på, at Intel havde solgt sine produkter til store kunder som for eksempel regeringer og universiteter under markedspris.

Disse handlinger er ifølge europæisk lovgivning ulovlige når markedsdominerende producenter som Intel udfører dem.

"Udover det skrevne svar som Intel har indsendt til kommissionen mandag, har Intel bedt om en mundtlig høring for at give svar på tiltalen," forklarer Chuck Mulloy, talsmand for chip producenten i Californien.

Han tilføjer dog, at der formodentlig vil være noget ventetid da kommissionen skal have tid til at gennemgå Intel’s svar før en eventuel høring.

Intel har to gange fået udsat sin svarfrist. Den oprindelige svardato var i oktober. Den blevblev forlænget til 4. januar, hvorefter Intel behøvede en weekend mere til at færdigtformulere sit svar.

"Der var nogle løse ender, som vi blev nødt til at få styr på," siger Mulloy.

Oversat af Jimmie Gustafsson.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos