Århus holder innovationen i gang - se hvordan

Tema: Kompetencecentret ISIS Katrinebjerg giver mulighed for, at virksomheder langt fra universiteterne kan få hjælp til forskningsbaseret innovation.

Artikel top billede

Et planlægningssystem, der skal erstatte en opslagstavle og alt for mange telefonopringninger på operationsgangen på Horsens Sygehus, er en af de ting, der er kommer ud af kompetencecentret ISIS Katrinebjerg i Århus.

ISIS Katrinebjerg er en af fire kompetencecentre, der er en del af Forsknings- og Innovationsstyrelsens Regionale IKT-satsning. Formålet med satsningen er, at fremme forsknings- og udviklingssamarbejder mellem IKT-videnmiljøer og virksomheder. Centrene adskiller sig især ved at beskæftige sig med forskellige fagområder.

De fire centre er Center for indlejrede Softwaresystemer på Aalborg Universitet, Knowledge Lab på Syddansk Universitet i Odense, Center for Software Innovation i Sønderborg og ISIS Katrinebjerg i Århus.

På det århusianske kompetencecenter beskæftiger man sig særligt med sundheds-it, softwareudvikling og intelligente rum.

“Vi tager den viden, der er i forskningsinstitutionerne, der jo per definition er den nyeste og mest opdaterede viden, og sætter den i spil i projekter, hvor vi formidler det videre ud til virksomheder,” siger kommunikationschef i ISIS Katrinebjerg, Arne Vollertsen.

Det har for eksempel udmundet i, at operationsgangen på Horsens Sygehus ikke længere administreres ved hjælp af en opslagstavle fyldt med papirlapper.

I stedet er der udviklet et nyt system, der hele tiden holder styr på, hvor lægerne og sygeplejerskerne er, og hvor langt de er i deres operationer.

Hvordan gør man?

Et projekt under ISIS Katrinebjerg er inddelt i nogle faser, der først og fremmest begynder med ideen, der enten kan stamme fra en virksomhed eller fra forskere.

Centret vurderer så, om der kan indledes et projekt. Dels skal ideen have en forskningsmæssig relevans, og dels skal det have en erhvervsmæssig relevans.

“Det helt essentielle ved den type samarbejde er, at alle får lige meget ud af det, men at de får noget forskelligt ud af det,” siger Arne Vollertsen.

Fjerner forhindringer

Som brobygger forsøger ISIS at fjerne de forhindringer, der kan ligge i vejen for et samarbejde - eksempelvis i forbindelse med rettigheder til de færdige resultater.

Når kontrakten er på plads, tager forskerne typisk ud, for eksempel på Horsens Sygehus, og ser hvordan tingene ser ud i virkeligheden.

“De ser så, at sygeplejerskerne render frem og tilbage fra planlægningskontoret til de forskellige operationsstuer, og kigger igennem et lille vindue, for at se hvor langt operationen er. De bruger afsindig meget tid på bare at rende frem og tilbage,” siger Arne Vollertsen.

Derefter afvikler man nogle workshops med rapid prototyping, hvor man udarbejder nogle forskellige mock-ups. Først når konceptet er på plads, begynder selve programmeringen.

Forskningen bliver bedre

Fordelen for virksomheden er tydelig nok. Et bedre produkt, der inkorporerer den nyeste viden, men forskerne får bestemt også noget den anden vej, forsikrer Arne Vollertsen.

En stor succes

ISIS Katrinebjerg er blevet uhyre godt modtaget af erhvervslivet.

Det var oprindeligt meningen, at den offentlige finansiering skulle suppleres af 15 millioner kroner fra private virksomheder, men det lykkedes centret at indsamle 65 millioner fra erhvervslivet.

“Det siger os, at vi faktisk er rigtigt attraktive for virksomhederne at arbejde sammen med,” siger Arne Vollertsen.

Helt problemfrit er det dog stadig ikke, at få omsat forskningen til brugbare produkter.

”Selvom virksomhederne investerer tid og penge i det, så er det ikke altid så ligetil at få det integreret i deres produkter. Vi har indset, at vi også i fremtiden vil tilbyde noget, så vi kan hjælpe virksomhederne med at udvikle slutprodukter,” siger Arne Vollertsen.

Projektet på Horsens Sygehus har kastet et helt nyt selskab af sig, der skal udvikle en produktionsudgave af styringssystemet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    EXCHANGE Driftskonsulenter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S