Microsoft-mand ny topchef for Mondo

Microsoft-manden Lars Nordenlund Friis bliver ny topchef for Mondo, efter den tidligere direktør, Anders Christian Andersen, i oktober blev fyret på gråt papir.

Artikel top billede

Hosting-selskabet Mondo får ny administrerende direktør i skikkelse af 41-årige Lars Nordenlund Friis, der kommer fra en stilling som såkaldt senior director i Microsoft, hvor han har haft til huse i hovedkvarteret i USA siden 2002.

Han afløser dermed finansdirektør Claus Wellendorf, der har været konstitueret som administrerende direktør for det børsnoterede selskab, siden Anders Christian Andersen i oktober blev fyret på gråt papir på grund af insiderhandel med aktier.

I en fondsbørsmeddelelse meddeler Mondo, at Lars Nordenlund Friis tiltræder sin nye stilling 1. februar.

"Det er meget tilfredsstillende, at vi allerede fra 1. februar kan styrke ledelsen og sikre kontinuiteten i den fortsatte udvikling af selskabet," meddeler bestyrelsesformand Morten Steen-Jørgensen i fondsbørsmeddelelsen.

Samtidig meddeler Morten Steen-Jørgensen, at Lars Nordenlund Friis selv henvendte sig til selskabet.

”Vi har ledt omhyggeligt efter en ny CEO, der kan udfolde Mondos potentiale i de kommende år. Det var dog først, da vi fik en uopfordret henvendelse fra Lars Nordenlund Friis fra Microsoft, at vi var helt sikre på, at den rette mand var fundet,” fortæller Morten Steen-Jørgensen

Microsoft er i forvejen Mondos vigtigste samarbejdspartner, og formanden ser det som en fordel, at valget af den nye direktør kan knytte tættere bånd mellem Microsoft og Mondo.

”I forlængelse af opkøbene i 2007 af Aqcel-gruppen samt AlphaIT og Netdanmark er Mondo nu særdeles godt rustet i den fortsatte udvikling af sin stærke position indenfor hosting og udvikling af forretningsløsninger baseret på Microsofts teknologier,” udtaler Morten Steen-Jørgensen i meddelelsen.

Lars Nordenlund Friis er nu i færd med at flytte tilbage til Danmark fra Microsoft-byen Seattle sammen med sin familie.

Læs interview med Lars Nordenlund Friis senere på cw.dk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S