Busselskab i gang med at teste nyt digitalt rejsekort

Busselskabet Movia har besluttet at gennemføre et meget begrænset pilotforsøg med det stærkt forsinkede Rejsekort "for at komme ud af laboratoriet."

Movia, der står bag den offentlige transport på Sjælland, Lolland og Falster vil lade én af selskabets 590 buslinjer indgå i et pilotprojekt om brugen af det omstridte Rejsekort, der er et chipbaseret smart card.

"Vi har besluttet at gennemføre et meget begrænset pilotforsøg med få DSB-stationer og en enkelt buslinje for at komme ud af laboratoriet," fortæller Johannes Sloth, administrerende direktør i Movia, til Computerworld.

Movia er klar til at deltage med busserne, "når der er en acceptabel driftsstabilitet og businstallationerne er godkendt."

"Det forventer jeg sker i nærmeste fremtid. Indtil da er der ingen eksterne brugere, der er rejsekortkunder i busserne," konstaterer Johannes Sloth.

Movia har ellers været meget afvisende overfor at begynde at begynde at bruge det omdiskuterede Rejsekort i busserne.

Systemet bag Rejsekortet har ifølge Movias administrerende direktør Johannes Sloth hidtil været for ustabilt til, at han ville udsætte buspassagererne for det.

Vift med Rejsekortet

Rejsekortet er et lille chipbaseret plastickort, hvorpå der er indsat et beløb.

Inden man stiger på bussen eller toget, skal man registrere sig ved at vifte kortet foran en stander på stationen.

Når rejsen slutter, gør man det samme igen, og så beregner systemet, hvor meget turen har kostet og trækker beløbet på kortet.

Formålet er at gøre rejser gennem flere takstzoner og med forskellige transportmidler lettere og mere overskuelig for passagererne.

Systemet skulle have startet testkørslerne sidste sommer, men testen blev udskudt i fem måneder.

I december gik startskuddet for en omfattende test af Rejsekortet, men ambitionerne blev hurtigt sænket markant. Eksempelvis er den oprindelige teststrækning fra Taastrup til Holbæk blevet indskrænket til Roskilde-Tølløse.

Hvert dag stiger i alt omkring 620.000 passagerer på Movias 1.352 busser, der kører på de 590 linjer.

Landsdækkende i 2009

Rejsekort A/S er stiftet af HUR (nu Movia), DSB, Ørestadsselskabet, Storstrøms Amt, Vestsjællands Amt, Vejle Amts og Nordjyllands Trafikselskab.

De første aflæsningsstandere til det elektroniske rejsekort er for længst installeret på Sjælland. Spæde pilotforsøg er begyndt i Roskilde-området. På Sjælland skal Rejsekortet være fuldt funktionsdygtigt i år og i 2009 skal systemet efter planen være landsdækkende.

Leverandøren bag Rejsekort A/S er et konsortium bestående af konsulentvirksomheden Accenture og den franske elektronikkoncern Thales.

I 2009 er det planen, at Rejsekort-systemet skal afløse den traditionelle billettering over hele landet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job