Præmie på halv million for multimediesøgning

Singapores Agency for Science, Technology and Reseach (ASTAR) tilbyder en præmie på en halv million kroner til vinderen af en konkurrence om at udvikle nye multimedie-søgeteknologier.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Star Challenge 2008-konkurrencen, hvor ASTAR udlover 100.000 amerikanske dollar vil vare otte måneder og er åben for deltagere fra hele verden.

ASTAR håber at anspore udvikling af nye teknologier til at søge i multimedier, og som gør det muligt for brugere at finde specifikke ord i lyd- eller videofiler uden brug af tags.

Holdene forventes at udvikle søgealgoritmer, der kan finde specifikke ord, objekter eller begivenheder i video- og lydfiler.

Forud for knockout-runderne vil ASTAR forsyne deltagerne med et set udviklingsdata og -værktøjer, inklusiv prøver på søgningsforespørgsler og -resultater.

I det kvalificerende kapløb, hvor der udvælges fem hold, der skal konkurrere i finalen, må deltagerne klare fire udfordringer ved brug af søgeteknologi, de udvikler. Holdene bedømmes på den tid, det tager dem at løse alle fire opgaver.

Finalen, der finder sted i Singapore 20. oktober, vil blive bedømt af et panel af professorer fra Singapore og andre lande. De fem finalister vil kæmpe om at løse fire udfordringer, hvor det hurtigste hold løber med præmien på de mange kontanter.

Registreringen er i fuld gang og lukker 29. februar, efterfulgt af tre knockout-runder og et kvalificerende kapløb til finalen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

PensionDanmark

IT Security Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Midtjylland

Kræftens Bekæmpelse

Teknisk it-projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S