700 nethandlende skal til torskegilde hos Skat

På kort tid har Skats e-handelsgruppe optrevlet tusinder af brugere, der driver virksomhed uden skattemyndighedernes viden. Nu falder hammeren

Artikel top billede

Så er tiden kommet til kontant afregning for de skattesnydere, som Skat har fundet frem til.

Foreløbig har Skat sendt vejledninger til 700 potentielle snydere.

"Hvis de har solgt for 100.000 kroner, bliver de nødt til at kontakte os," siger Carsten Grøngaard, afdelingsleder for Skats otte mand store e-handelsgruppe.

SKATS e-handelsgruppe har kigget på de person er og virksomheder, der sælger varer gennem onlineauktioner.

Og indtil videre har gruppen optrevlet 1.400 brugere, der ser ud til at drive en egentlig virksomhed på onlineauktioner, skriver erhvervsBladet.dk

"De syv hundrede er de lidt blidere sager. De andre som vi ikke er kommet til endnu, er nogle vi vil besøge og gør noget yderligere," siger afdelingslederen.

De 700 har modtaget brev fra Skat enten, fordi de ikke er registreret som virksomhed, eller fordi de ikke har svaret skat af omsætningen, oplyser Jan Christensen fra Skats e-handelsgruppe.

Specialudviklet robot

Hemmeligheden bag gruppens arbejde er en specialudviklet søgerobot, der finkæmmer internettet i jagten på personer og virksomheder, der sælger varer eller ydelser uden at fortælle skattemyndighederne om det.

Ved hjælp af robotten har Skat identificeret cirka 16.000 personer og virksomheder, der driver forretning i den elektroniske verden.

Tidligere på året skrev Computerworld, at Skat har opprioriteret jagten på e-handelsfuskere til et af indsatsområderne i 2008, da internettet har givet danskerne flere muligheder for at skjule indtægter.

Det har dog også været med til at gøre det nemmere at finde snyderne.

Alene i 2007 blev mere end 3.400 nye webbutikker lanceret. Året før var tallet cirka 2.200.

Det er især sket, fordi det er nemmere end nogensinde tidligere at etablere en virksomhed på nettet.

I løbet af få minutter kan man være online og i kontakt med millioner af potentielle kunder, og det øger risikoen for fejl, mener Skat.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network