Artikel top billede

Gates: Vi fortsætter kampen - med eller uden Yahoo

Microsoft vil investere massivt i tiltag, der kan udfordre Googles tunge dominans på søgeområdet. Og bestræbelserne fortsætter med eller uden Yahoo. "Vi har pengene," lyder det fra Bill Gates.

Microsoft planlægger at investere massivt i søgemaskine-udvikling for at vriste markedsandele og indflydelse fra Google. Og det gælder også, selv om det ikke skulle lykkes for Microsoft at købe Yahoo.

Sådan lyder det fra Microsofts Bill Gates, skriver Reuters.

Bill Gates peger på, at Google er det eneste selskab i verden, der har opnået kritisk masse, når det handler om søgninger på nettet.

Derfor er det afgørende for Microsoft, at selskabet får landet en væsentligt større markedsandel, end selskabet har i dag, hvis det for alvor skal lykkes at udfordre Google med et konkurrencedygtigt og profitabelt alternativ.

”Vi har råd til at foretage alle de store investeringer i udvikling og marketing, som er nødvendige. Og det vil vi gøre – enten med eller uden Yahoo,” siger Bill Gates til Reuters.

Et opkøb af Yahoo vil dog give et ordentligt boost på tidslinjen, mener han.

”Vi kan se, at vi ville komme hurtigere til målet, hvis Yahoos dygtige udviklere var en del af vores fælles bestræbelser,” siger han til Reuters.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere