IFPI taget med bukserne nede for piratkopiering

IFPI taget i piratkopiering af avisleder i Sverige. "En klar fejl," siger organisationen og undskylder overfor avisen.

Artikel top billede

Den svenske afdeling af pladebranchens interesseorganisation IFPI blev tirsdag taget på fersk gerning i piratkopiering.

Brancheorganisationen publicerede nemlig - uden at have bedt om lov - den fulde ordlyd af en avisleder fra Computerworlds svenske søsterblad Computer Sweden på nyhedssitet Musikindustrin.nu. Og det site drives af IFPI.

Nyhedsbrevet udsendes til medlemmer i pladebranchen. Lederen handler om internetleverandørernes rolle i forhold til fildeling.

"Det er meget mystisk. Sådan skal det ikke gøres, og der er tale om en klar fejl. Vi burde naturligvis fremstå som et godt eksempel," siger Lisa Kronstedt, der er markedschef hos IFPI, til Computer Sweden.

Ingen erstatningskrav

Hos Computer Sweden fortæller chefredaktør Johan Hallsenius, at avisen kan rejse krav om erstatning indenfor rimelighedens grænser, hvis der er tale om en større overtrædelse af avisens ophavsret. Men det kommer ikke på tale, afslører han.

"Jeg vil ikke stille krav til dem, fordi de fjernede den igen med det samme, og fordi de med det samme erkendte, at have lavet en fejl," siger Johan Hallsenius til Computerworld.

Derfor nøjes chefredaktøren med at notere sig det morsomme i, at netop IFPI havner i denne situation.

"Det viser, at de ikke selv har respekt for ophavsretten. Og redaktøren af nyhedsbrevet havde tilsyneladende end ikke forstået, at avisartikler og trykt materiale også er beskyttet af ophavsret," siger Johann Hallsenius til Computerworld.

Også Thomas Fridholm, redaktør af Musikindustrin.nu, har overfor avisen beklaget at have bragt avislederen på sitet og i nyhedsbrevet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S