Gartner: Skær ned på it-omkostningerne

It-cheferne skal øjeblikkeligt skære ned på it-omkostningerne på grund af udsigterne til økonomisk recession.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Analytikere i Gartner tror, at de økonomiske faktorer er nået et punkt, hvor der skal ske noget i forhold til it-omkostningerne.

Derfor råder de virksomhederne til at forberede sig på nedskæringer i it-budgettet.

Opfordringen til at nedbringe it-udgifterne kommer umiddelbart efter, at firmaet har opfordret virksomhederne til at udarbejde to budgetter for 2008 - nemlig et, hvor alt kørte som forventet, og så et andet, der tager højde for det værst tænkelige, recession.

Gartner forudser, at branchen står foran en økonomisk nedgang, og analysefirmaet har advaret firmaerne i lande, hvor væksten i bruttonationalproduktet er under to procent, om, at de øjeblikkeligt bør forberede sig på nedskæringer i it-udgifterne.

"Siden oktober er eksperternes forudsigelser om mulig recession blevet yderligere pessimistiske - i en sådan grad, at vi nu er overbeviste om, at det er tid til at forberede sig på nedskæringer i it-omkostningerne," siger Ken McGee, vicepræsident hos Gartner.

Gartner mener, at det er afgørende, at det er de bedste it-folk, der vælges til at finde ud af, hvor der kan spares.

Selskabet anbefaler, at deres bonus udelukkende baseres på, hvor meget deres team kan spare det kommende år.

Analytikerne anbefaler også en intern revision, der skal sikre, at it-besparelserne bliver tydeliggjort i virksomhedens regnskab.

Oversat af Bo Madsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job