Artikel top billede

Murdoch trækker sig fra Yahoo-slagsmål igen

Rupert Murdoch trækker sig igen fra forhandlingerne om Yahoo. Han vil efter flere ugers forhandlinger alligevel ikke slås med mægtige Microsoft. "Microsoft har mange flere penge end os," siger han.

Rupert Murdoch frygter Microsoft – i hvert fald når det gælder selskabets styrke i en mulig budkrig om Yahoo, som i de seneste uger har kastet sin kærlighed på den australske medie-mogul i et forsøg på at verfe Microsoft væk.

”Vi vil ikke ud i en krig med Microsoft, som har mange flere penge end os,” fastslår Rupert Murdoch til Financial Times.

Ifølge avisen har Rupert Murdochs firma, News Corporation, og Yahoo haft intense drøftelser om muligheder for en aftale i de seneste uger.

Drøftelserne har især handlet om muligheden for at fusionere MySpace, som Murdoch ejer, med Yahoo. Betalingen for MySpace skulle være en andel af Yahoo.

Skeptiske analytikere

Analytikere har hele tiden været skeptiske og ikke troet på, at parterne ville kunne lande en aftale – alene fordi MySpaces værdi aldrig vil kunne matche Microsofts tilbud.

Det synspunkt understreges nu af Rupert Murdochs udmelding.

Han går endda skridtet videre med at rose Google, hvis søgeteknologi MySpace anvender-

”Vi er meget glade for at være en del af Google-lejren. Google sælger vores betalte søgeresultater og betaler os godt for det,” siger han.

Med Murdochs udmelding ser det ud til, at Yahoo kun har et enkelt alternativ tilbage til Microsoft, nemlig medieselskabet Time Warner, der muligvis vil kunne forestille sig at fusionere AOL-divisionen sammen med Yahoo.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere