EU undersøger amerikansk gambling-håndhævelse

Engelsk brancheorganisation for hasardspil på nettet kritiserer USA for diskrimination af udenlandske udbydere. EU-kommissionen ser på klagen.

Artikel top billede

USA tillader hjemlige internetvirksomheder at tilbyde online-gambling på heste- og hundevæddeløb. Det er ikke nok, mener engelske Remote Gambling Association.

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen har vedtaget at kigge nærmere på en klage, der blev indgivet sidste år af en brancheorganisation for hasardspil fra London.

Organisationen hævder, at USA diskriminerer uretmæssigt mod europæiske online spillevirksomheder.

USA håndhæver sine love mod online-gambling selektivt imod udenlandske udbydere, hævder Remote Gambling Association (RGA).

Organisationen protesterer mod, hvad, den siger, er forfølgelse af den medlemmer for deres handlinger foretaget før indførelsen i 2006 af en lovpakke mod ulovlig gambling på internettet (Unlawful Internet Gamling Enforcement Act).

Den protesterer også over, at dens medlemmer holdes ude af markedet, mens USA tillader hjemlige internetvirksomheder at tilbyde online-gambling på heste- og hundevæddeløb.

Kommissionen vil undersøge de spørgsmål, der bliver rejst af klagen fra RGA i løbet af de næste fem til syv måneder og udgive en rapport, som muligvis vil føre til at World Trade Organisation (WTO) lægger sag an mod USA.

USA forsøger at unddrage sig sine forpligtelser om at sørge for åben adgang til sit marked for online-gambling ifølge den generelle handelsaftale (General Agreement on Trade in Services), som USA som medlem af WTO har skrevet under på.

Garanti fra EU-kommissionen

En talskvinde fra kontoret for den amerikanske handelsrepræsentant (U.S. Trade Representative) i Washington udtaler, at det indgik en aftale med EU i december om at kompensere for, at USA trækker sig fra de af sine internationale handelsaftaler, der er relaterede til hasardspil-tjenester.

Hun udtaler, at handelsrepræsentanten er blevet garanteret af Europa-Kommissionen, at mandagens sag ikke er relateret til denne aftale.

Det amerikanske justitsministerium, som, RGA hævder, selektivt går efter at retsforfølge europæiske virksomheder, havde mandag eftermiddag ikke reageret på en henvendelse om at kommentere sagen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job