Danske Bank-chef på overarbejde i påsken

Påskeferien er udskudt for Danske Banks it-medarbejdere, der kommer til at tilbringe helligdagene med den omfattende overflytning af den finske Sampo Bank til den danske it-platform.

Artikel top billede

Mens de fleste virksomheder landet over skruer blusset ned på absolut laveste niveau i påskedagene, sker det stik modsatte i Danske Banks datacenter i Ejby.

I løbet af påsken foretager Danske Bank nemlig de allersidste manøvrer for at få den praktiske del af fusionen med den finske Sampo Bank på plads.

Det betyder, at de finske it-systemer i løbet af helligdagene sendes på pension, mens de danske it-systemer skal forberedes til håndteringen af en ekstra volumen på to millioner konti og 800.000 nye netbank-kunder.

Data flyver til Danmark

Således tager de finske bankkunders data i påsken en virtuel flyvetur fra Sampo Banks gamle datacentre i Finland til Danske Banks serverparker i Danmark.

"I påsken lyder opgaven på at teste, at tingene stemmer - ikke bare de enkelte konti og balancer, men på tværs af alle produkter," siger it-direktør Peter Schleidt.

Omkonverteringen er et vigtigt element i Danske Banks opkøbsstrategi.

Mens andre virksomheder foretager opkøb uden at omkonvertere nye datterselskabers it-systemer, går Danske Bank til makronerne ved at indlemme opkøbte selskaber på bankens platform.

Med nerver på

Dermed skal kun et system vedligeholdes - og forbedringer på denne ene it-platform vil have en effekt i alle bankens filialer.

Med andre ord er der masser af fordele, men det bliver også med nerverne uden på tøjet, når helligdagene begynder.

Omkonverteringen skal nemlig i mål, når den først er indledt.

En del af udfasningen af de finske it-systemer drejer sig nemlig om at afmontere bankens forbindelser til omverdenen - eksempelvis forbindelser til børser og centralbanker.

FORTSÆTTES

Snart er der ingen vej tilbage

"Når vi kommer til lørdag, så er der i princippet ingen vej tilbage – så har de danske systemer taget over," siger Peter Schleidt.

Forud for påskens store bankkonverterings-manøvre er gået et kæmpe forberedelsesarbejde, siden Danske Bank købte Sampo Bank i november 2006.

På den tekniske side er der i de forløbne uger foretaget adskillige generalprøver på omkonverteringen, der ikke må gå galt.

På den menneskelige front er mere end 3.100 finske bankansatte blevet uddannet i gennemsnit 60 timer hver i Danske Banks it-systemer, så de er fortrolige med nye skærmbilleder tirsdag efter påsken.

Både nyt hardware og software

Og det er ikke alene nyt software, som de finske medarbejdere møder op til. De får også helt nyt hardware.

"Vi har IBM ude i alle finske filialer for at skifte alle pc-arbejdspladser," siger Peter Schleidt.

Denne udskiftning skal være afsluttet søndag, for mandag møder alle de finske bankansatte ind på arbejde ekstraordinært for at afprøve systemerne.

For at sikre, at medarbejderne også kan bruge systemerne når en hektisk hverdag begynder, er repræsentanter fra Danske Banks afdelinger i Danmark, Sverige, Norge og Finland udstationeret i de finske bankfilialer i 14 dage.

Ydmygheden i behold

Projektet er stort.

Og det er stadig en ydmyg it-direktør, der ser frem mod påsken, selv om Danske Bank foretog en lignende it-manøvre, da banken integrerede Northern Bank og National Irish Bank - og selv om der forud for påskens arbejde er blevet foretaget mange generalprøver på omkonverteringen.

"Det er en meget stor forandring, så vi vil helst ikke udnævne noget til en succes, før vi ser resultatet," siger han.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job