HTC: Vores Google-mobil er en drøm

Flere insidere har lækket data om den mobiltelefon, der efter alt at dømme bliver den første telefon direkte møntet på Googles Android-software.

Computerworld News Service: Den mobiltelefon, som High Tech Computer (HTC) er i færd med at udvikle til Googles Android-software vil få navnet "Dream" samt en stor touchscreen og et fuldt QWERTY-tastatur, lyder det fra en insider.

HTC bliver muligvis verdens første producent af håndsæt, der sender en mobiltelefon på markedet, der er udviklet til Android, men virksomheden står over for hård konkurrence fra Samsung, udtaler en anden kilde.

Samsung har netop skruet indsatsen en tand op for at sende en Google-telefon på markedet, hedder det.

Nemt at skrive e-mails

HTC's Google-håndsæt er omkring 13 centimeter langt og lige under syv centimeter bredt med et tastatur, som enten glider eller svinger ud fra under skærmen.

Hensigten med tastaturet er at gøre det lettere at skrive e-mails, notater og internetadresser.

Internet-navigationskontrollen sidder under skærmen.

Håndsættet vil sandsynligvis komme på markedet i slutningen af året, udtaler den anonyme kilde.

Virksomheden er stadig officielt tavs om håndsættet.

"Vi kan ikke kommentere på dette produkt," udtaler Maggie Cheng, en repræsentant for HTC.

Sidste november blev HTC den første virksomhed, der erkendte, at selskabet var i færd med at udvikle en mobiltelefon baseret på Android, selv om Samsung, Motorola og andre håndsætproducenter er med i den gruppe, der er dedikeret til at fremme softwaren, Open Handset Alliance.

Android, som er en open source softwareplatform, der inkluderer et styresystem, er designet til at udnytte mobiltjenester på internettet.

Softwaren har mulighed for at blive en stærk rival til Windows Mobile og andre styresystemer til håndsæt.

Ved lanceringen meddelte Google, at over 30 virksomheder havde sluttet sig til Open Handset Alliance.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos