Statslig it-chef revser Finansministeriets it-tal

It-chefen i Kirkeministeriet, Torben Stærgaard, undsiger de tal, Finansministeriet bruger i rapporten, der ligger til grund for den store it-omlægning i staten.

Artikel top billede

Kirkeministeriets it-chef Torben Stærgaard afviser blankt de tal, Finansministeriet har offentliggjort. Foto: Torben Klint

Kirkeministeriets it-chef Torben Stærgaard afviser blankt de tal, Finansministeriet har offentliggjort, der viser, at Kirkeministeriet er det mest it-ineffektive ministerium i Danmark.

Tallene fra Finansministeriet viser, at der var sølle syv servicerede medarbejdere per it-ansat i Kirkeministeriet, mens der i det mest effektive ministerium var op imod 116 servicerede medarbejdere per it-ansat.

"De tal er i bedste fald misvisende. De viser noget helt andet end vores egne tal og jeg aner ikke, hvor Finansministeriet har fået de tal fra," siger Torben Stærgaard fra Kirkeministeriet.

Tallene fra Finansministeriet er blevet udarbejdet i forbindelse med statens store it-centralisering, hvor Computerworld kom i besiddelse af en rapport, der gennemgik det store projekt og baggrunden for det.

Efterfølgende har finansminister Lars Løkke Rasmussen metaforisk udtalt, at med den store sammenlægning vil ministerierne gå fra at køre i Skoda til at få en delebil i mærket Mercedes.

I toppen

Men It-chef Torben Stærgaard har egne tal, der viser det lodret modsatte af tallene i rapporten. Nemlig at Kirkeministeriet er blandt de mest effektive ministerier.

Han forklarer, at der er cirka 30 it-ansatte i 2007 og omkring 3265 administrative medarbejdere. Det giver i stedet for 7 servicerede medarbejdere per it-ansat, 108 servicerede medarbejdere per it-ansat.

"Det er ikke for at fremhæve os selv, men det passer simpelthen ikke at vi ligger i bunden," siger Torben Stærgaard.

Han forklarer, at it-folkene i Kirkeministeriets IT-Kontor også betjener personale i Folkekirken, og altså ikke kun i departementet i ministeriet.

It-chefen understreger, at kritikken af Finansministeriets tal, ikke er en kritik af den store it-omlægning i staten, hvor man vil lave én it-driftsafdeling.

"Ideen er super god, men det skal bare ske med afsæt i de rigtige tal," siger han.

Dækkende billeder i fremtiden

Hos Finansministeriet erkender man, at det er et problem, hvis der viser sig at være fejl i de tal, det tidligere har modtaget fra ministerierne.

"Men omvendt havde vi heller ikke regnet med, at ministeriene i alle tilfælde har ramt helt rigtigt, i de tal, de har indrapporteret til os, hvilket også fremgår ret tydeligt af rapporten," siger kontorchef Lars Frelle-Petersen fra Den Digitale Taskforce.

Han understreger dog, ministeriet er ret sikre på, at de usikkerheder, der måtte være, ikke samlet set vil føre til et mindre økonomisk potentiale, end det der er identificeret.

"Man kan sige, at det følger af selve den anvendte analysemetode, at der fortsat bør være mindre usikkerheder knyttet til tallene," siger han.

Han forklarer, at man fra Finansministeriets side jo ikke har været fysisk ude og tælle, hvor mange administrative medarbejdere, der faktisk sidder i de enkelte ministerier.

"I stedet har vi taget ministeriernes egne tal til efterretning. Og så har vi stillet opfølgende spørgsmål til ministerierne hvor der var tale om ting, der så underlige ud, og som ville have stor betydning for den samlede økonomiske case," siger han.

Og mens det da oplagt virker underligt, at Kirkeministeriet skulle have en it-medarbejder for hver syvende medarbejder, så ville en en korrektion af dette tal kun have en marginal påvirkning af den samlede økonomiske vurdering, hvilket også forklarer hvorfor vi ikke har gjort mere ud af denne sag, forklarer kontorchefen.

"Det vi skal sikre fremadrettet, er at vi får et dækkende billede af, hvilke ressourcer, ministerierne i dag bruger på deres administrative opgaver," siger han.

Han forklarer, at det er nødvendigt, når staten skal finde ud af, hvor mange medarbejdere og ressourcer, der skal flytte med de administrative opgaver over i de nye centre.

I denne proces er det helt afgørende, at ministerierne spiller aktivt med, som vi nu også ser Kirkeministeriet gøre det, slutter kontorchefen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Finance Business Controller

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Supporter til Service Desk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren systemintegrationssarkitekt til Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job