Internettet har problemer med skrald

Da spam udgør størstedelen af al e-mailtrafik, er der væsentlige mængder affald, der tilstopper internettets rør. Forskningsleder mener, at op til 10 procent af internettets trafik er "skrald."

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mellem en og tre procent af al trafik på nettet er meningsløse informationspakker brugt i såkaldte DDOS-angreb (Distributed Denial Of Service) for at slå websites ud af funktion.

Dette har Arbor Networks, en virksomhed der analyserer netværkstrafik, fundet ud af ved for nyligt at have undersøgt trafikken mellem mere end 68 internetudbydere, for at se hvor meget af trafikken, der var ondsindet.

"Det, der er virkelig overraskende, er, at det ligger gennemgående mellem en og tre procent;" udtaler Danny McPherson, Arbors forskningsleder. "Det er en ret væsentlig andel."

Overvældet af meddelelser

For at købe den båndbredde, som Arbot sporede i disse DDOS-angreb, måtte en lovlydig bruger have betalt hundredtusindvis af dollars om måneden, ifølge McPherson.

Det er dog ikke et problem for kriminelle, som bruger deres ofres internetforbindelser til at angribe andre.

DDOS-angreb prøver at overvælde offerets servere med normale internet-meddelelser. Angribere prøver at sende så mange informationspakker, at offerets computere er ude af stand til at gøre det, de skal – vise websider og sende e-mails for eksempel. Dette er i de senere år blevet, noget man ofte oplever, hvilket har ansporet en hel branche af virksomheder, der bekæmper problemet.

I undersøgelsen af dataene fra over 1.300 routere indsamlet over 18 måneder har Arbor påvist, at flodbølgerne af SYN- eller ICMP- (Internet Control Message Protocol) pakker, der blev brugt i DDOS-angreb, sjældent fandt til under en procent af den samlede trafik, men let kunne stige til over seks procent i spidsbelastede perioder.

Tømmermænd gav fald

Arbots data viser også andre trends. Angreb faldt, når det var jul og nytår, måske mens angribere "havde tømmermænd eller var ude at bruge deres rov," skriver McPherson i et blogindlæg.

De mest almindelige mål er IRC-servere (Internet Relay Chat), ofte brugt af hackere og tekniske folk til at mødes online og chatte med hinanden.

Idet spam nu udgør næsten al e-mailtrafik, er der væsentlige mængder affald, der tilstopper internettets rør.

McPherson gætter på, at helt op til 10 procent af internettets trafik kan være "det rene skrald."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Løsningsarkitekt i KMD

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S