HP om Mærsk-aftale: Vi slog 'the usual suspects'

En glad HP-director fortæller, at HP med milliard-aftalen med A.P. Møller - Mærsk har slået 'the usuel suspects' i en udbudsfase, der har været noget langstrakt.

Artikel top billede

Aftalen forpligter alle A.P. Møller - Mærsk afdelinger i alle lande til at købe hos HP.

Når Danmarks største virksomhed ønsker én leverandør af pc'ere, servere, printere og udstyr til lagring af data, så får alle store it-leverandører naturligvis dollartegn i øjnene.

De flokkes om den store milliard-ordre, som A.P. Møller - Mærsk sendte i udbud.

"Det har været en lang proces, hvor alle 'the usuel suspects' har været inde over. Det er selvfølgelig meget naturligt, at alle kæmper om forrretningen," siger Client Business Director Søren Lorenzen fra HP.

Han virker tydeligt stolt over den kæmpe ordre, der nu kan skrives i HPs regnskabsbøger.

Han oplyser, at udbuddet har stået på i over et år.

Rykker ikke balance

Selv om ordren er enorm, rykker den dog ikke på den store, globale konkurrence mellem IBM, HP og andre it-giganter.

"Det er en stor kunde, men hvis man kigger på vores samlede regnskab og markedsandele, så er det ikke noget, der flytter et par procent-point," siger Søren Lorenzen.

Han forklarer dog, at på de nævnte områder vokser HP voldsomt globalt set.

"Så der er ingen tvivl om, at det her vil hjælpe på den vækst," siger han.

Han forklarer, at aftalen forpligter alle A.P. Møller - Mærsk afdelinger til at købe hos HP.

"Det er en signifikant aftale, fordi afdelinger i alle lande er forpligtet til at købe hos os. Det er et led i en standardisering på de her fire områder, der betyder, at der skal skiftes noget ud rundt omkring," siger han.

Han vil ikke ind på, hvor meget af HP's ordre IBM tidligere sad på.

"Det må du næsten spørge A.P. Møller - Mærsk om, men det er klart, at IBM selvfølgelig har haft noget forretning generelt på A.P. Møller via deres størrelse og køb af Mærsk Data i sin tid," siger han.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics