Michael Mathiesen: Cellpoint klar til engelsk børs

Opkøb af Microsound gør Cellpoint mere spiselig over for investorer i en kommende notering på den engelske vækstbørs AIM. Købet har nemlig store synergieffekter, mener Michael Mathiesen, Cellpoint.

Artikel top billede

Headset-virksomheden Cellpoint har købt audio-selskabet Microsound, der producerer løsninger til forbedring af hørelsen.

Og med det køb står svensk-danske Cellpoint, der er noteret på den svenske Aktietorget, straks i en langt bedre situation i forbindelse med en mulig exit fra minibørsen, mener bestyrelsesformand Michael Mathiesen fra Cellpoint.

Det er nemlig planen, at selskabet inden længe vil noteres på den engelske vækstbørs AIM i stedet.

"Jeg har igennem de sidste to måneder snakket med forskellige rådgivere og analytikere i London. Samtlige har sagt, at vi ville være bedre stillet og blive endnu bedre vurderet med Microsound, så vi ville have to forretningsområder," siger Michael Mathiesen til Computerworld.

Flytter fokus

Samtidig ser bestyrelsesformanden opkøbet af Microsound som en naturlig udvikling af strategien i Cellpoint.

"Cellpoint har bevæget sig ud over startfasen og er nu i god fremdrift. Med vores betydelige ordreindgang fra især det asiatiske marked har vi fået mulighed for at flytte vores strategiske fokus fremad. Med købet af Microsound ser vi en lang række spændende perspektiver foran," siger bestyrelsesformand for Cellpoint, Michael Mathiesen.

"Microsound har udviklet en række unikke audio-teknologier, som fremover kan bruges i Cellpoints produkter."

Købet af Microsound finansieres gennem udstedelse af seks millioner nye aktier i Cellpoint.

De hidtidige ejere af Microsound bliver dermed storaktionærer i Cellpoint.

Fortsættes...

Avanceret lyd i trådløse headset

Bestyrelsesformanden peger på, at Microsound har udviklet og fået patent på en teknologi til at lette taleforståelsen, når man fører telefonsamtaler i støjfyldte omgivelser.

"Vores trådløse headset, der primært retter sig mod 'active lifestyle' og unge mennesker, vil med denne teknologi give brugerne mulighed for at benytte telefonen, mens de bevæger sig i trafikken eller står midt i tilskuermængden til en sportsbegivenhed," siger Michael Mathiesen.

På længere sigt vil der også kunne ske en konvergens af de forskellige produktkategorier, så trådløse headset, høreforstærkning og høreværn smelter sammen i fælles platforme.

Derudover har Microsound også i sig selv et enormt indtjeningspotentiale, mener Michael Mathiesen.

Manglende indtjening

Det mangler selskabet dog endnu at bevise.

Ifølge Dagbladet Børsen har Microsound nemlig siden selskabet blev stiftet i 2002 sammenlagt tabt mellem 37 og 40 millioner kroner.

Men Cellpoint tror så meget på det nye køb, at de hidtidige ejere af Microsound vil få del i et eventuelt videresalg af virksomheden inden for de næste to år.

Ved et eventuelt videresalg af Microsound til en gruppe definerede købere inden for de kommende 24 måneder, vil Microsounds hidtidige aktionærer således i de første otte måneder modtage en ekstra betaling på op til 60 procent af nettoprovenuet ved salget.

I de efterfølgende otte måneder vil den ekstra betaling kunne udgøre 50 procent, og for de sidste otte måneder vil dette kunne blive op til 45 procent.

Denne ekstra betaling vil dog kun finde sted ved en salgspris på over 115 millioner svenske kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job