Windows XP forlænges til 2010

Fremkomsten af små billige pc'er får Microsoft til at forlænge levetiden for Windows XP til år 2010. To år længere end hidtil meddelt.

Artikel top billede

Microsoft meddeler nu, at levetiden for Windows XP forlænges frem til 30. juni 2010.

Windows XP Home vil fortsat være til rådighed for de såkaldte OEM's (Original Equipment Manufacturers) enten frem til 30. juni 2010 eller et år efter den næste klient-version af Windows , Windows 7, frigives.

Microsoft har tidligere sagt, at Windows 7 frigives i slutningen af 2009 eller tidligt i 2010.

Ifølge Microsoft er forlængelsen især rettet mod OEM's, der fremstiller og distribuerer de små billige PC'er som ASUS EEE PC.

"Det feedback, vi har fået fra vores kunder og partnere, er, at de ønsker Windows på de enheder," siger Kevin Kutz, chef for Windows Client hos til IDG News Service.

Linux på de små billlige maskiner

Udmeldingen betyder, at Microsoft i år 2010 er villig til at lade OEM's installere en ni år gammel version af Windows på deres maskiner - på et tidspunkt hvor der højst sandsynligt vil være to XP-efterfølgere på markedet.

Selv om Kevin Kutz er ikke meget for at tage L-ordet i sin mund, tyder det på, at Microsoft ser en trussel fra Linux i det markedssegment.

For tiden anvendes Linux som operativsystem på den populære lille og billige Eee PC fra fra Asustek.

Linux var også udset til at blive operativsystem på en række små billige pc'er baseret på Intels nye Atom-processor. Intel kalder de små pc'er for Mobile Internet Devices (MID's) og forventer at de første MID's er klar til salg i år.

Intel har i den forbindelse startet mobile internet og linux-projektet Moblin.org, for at tilrette Linux til MIDs.

Men det er ikke hele historien.

Fortsættes...

Intel: XP og Vista på små pc'er

I denne uge sagde Gary Willihnganz, marketingchef for Intels Ultra Mobility Group, nemlig, at MID's foruden at køre Linux også skal kunne anvende Windows XP og Vista.

Han antydede endda, at MID's vil blive designet til at understøtte Vista, da han sagde, at den nye nye MID-platform vill blive klargjort til både XP og Vista.

Spørgsmål om RAM

Det er ikke muligt at anvende Vista på de små billige pc'er som Eee PC og MIDs, da de ikke kan honorere Vistas krav om RAM og harddisk-plads.

Ifølge Kevin Kutz har Microsoft ingen planer om at ændre Vista til at køre på de små pc'er. Han antyder, at fremover vil MID's og lignende få mere RAM og lagerplads, så de kan køre Vista.

"Det (om Vista kan anvendes, red.) afhænger af, hvad ULCPC (Ultra Low-cost PC, red.) udvikler sig til med tiden. Lige nu giver vi så meget fleksibilitet og valg som muligt," siger Kevin Kutz.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen