HP og IBM i mudderkastning om Mærsk-aftale

"HP leverede i forvejen," siger IBM. "Nej, vi gjorde ej," siger HP. It-giganterne slås om, hvordan en ny milliard-aftale med A.P. Møller - Mærsk skal fortolkes.

Artikel top billede

It-giganterne HP og IBM har travlt med at fortælle hvor meget it-udstyr, de leverer til A.P. Møller - Mærsk.

I sidste uge landede HP en milliard-aftale med A.P. Møller - Mærsk om at levere pc'er, printere og servere til rederikoncernens afdelinger i hele verden.

Det blev udlagt som et nederlag for IBM hos flere medier, hvilket fik IBM til at gå ud og understrege, at selskabet skam fortsat er storleverandør til A.P. Møller - Mærsk.

I farten fik IBM sagt, at A.P. Møller - Mærsk så at sige bare "gentegner" aftaler med HP, der i forvejen sad på området.

HP fortørnet

Men billedet af at HP sad på områderne i forvejen, falder bestemt ikke i god jord hos HP.

Især kommentarer fra IBMs pressechef, Carsten Grønning, om, at HP så at sige bare ”gentegner” en aftale med Mærsk, falder HP for brystet.

”Det er ganske enkelt ikke rigtigt. HP havde pc-aftalen før, men var slet ikke inde på print overhovedet og kun delvist inden for storage og servere. HP havde alene aftalen på pc-området. På alle andre områder kæmpede vi fra sag til sag med de andre leverandører,” siger kommunikationschef Henrik Kirkeskov fra HP.

Han understreger, at HP altså ikke sad på alle områderne inden aftalen.

IBM på tilbagetog

Hos IBM har pressechef Carsten Grønning kun denne kortfattede kommentar til HPs kritik.

"Jeg kan blot konstatere, at IBM ikke har leveret de pågældende produkter."

Al snak om HPs tidligere markedsandele hos Mærsk er altså fuldstændig forstummet.

IBMs første indlæg i debatten kom efter, at HP havde været ude og sige "vi slog 'the usual suspects'".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job