Edison: Fede kataloger i Flash

Edison-finalisten Zmags har udviklet eKataloget, der lader pc-brugeren bladre i kataloger, reklamer og aviser på skærmen.

Artikel top billede

Kommunikationschef i Zmags, Joakim Ditlev, ser hele alle lande med båndbredde og købekraft som marked. "Alle pdf-filer på hjemmesider skal udskiftes med eKatalog," siger han.

Se Edison-finalistens præsentationsvideo

Zmags har allerede 1.000 kunder, der uploader deres pdf-filer til Zmags servere, hvor de omdannes til virtuelle kataloger, man kan bladre i.

Virksomheden, der er etableret i 2006 og beskæftiger i alt 60 ansatte, har udviklet en platformen i Flash, der viser kataloger, aviser, reklamer og magasiner, så brugeren får fornemmelsen af at læse et trykt eksemplar på skærmen.

Zmags Publicator hedder maskinen, der omdanner pdf’erne, som samtidig giver kunderne adgang til en række værktøjer, der viser, hvor på siderne, læserne stopper op og klikker med musen for at forstørre skræmbilledet og læse nærmere.

Zmags har globale ambitioner og satser på at blive verdens førende leverandør inden for online publicering.

Investorer i NorthCap Partners lagde i januar i år 12 millioner kroner i virksomheden, der ejes af fire partnere og NorthCap.

Se Edison-finalistens præsentationsvideo

Frem til den 16. maj, hvor årets Edison kåres, bringer Computerworld portrætter af alle kandidaterne. Du kan selv stemme på din favorit på cw.dk/edison

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job