Edison: Fede kataloger i Flash

Edison-finalisten Zmags har udviklet eKataloget, der lader pc-brugeren bladre i kataloger, reklamer og aviser på skærmen.

Artikel top billede

Kommunikationschef i Zmags, Joakim Ditlev, ser hele alle lande med båndbredde og købekraft som marked. "Alle pdf-filer på hjemmesider skal udskiftes med eKatalog," siger han.

Se Edison-finalistens præsentationsvideo

Zmags har allerede 1.000 kunder, der uploader deres pdf-filer til Zmags servere, hvor de omdannes til virtuelle kataloger, man kan bladre i.

Virksomheden, der er etableret i 2006 og beskæftiger i alt 60 ansatte, har udviklet en platformen i Flash, der viser kataloger, aviser, reklamer og magasiner, så brugeren får fornemmelsen af at læse et trykt eksemplar på skærmen.

Zmags Publicator hedder maskinen, der omdanner pdf’erne, som samtidig giver kunderne adgang til en række værktøjer, der viser, hvor på siderne, læserne stopper op og klikker med musen for at forstørre skræmbilledet og læse nærmere.

Zmags har globale ambitioner og satser på at blive verdens førende leverandør inden for online publicering.

Investorer i NorthCap Partners lagde i januar i år 12 millioner kroner i virksomheden, der ejes af fire partnere og NorthCap.

Se Edison-finalistens præsentationsvideo

Frem til den 16. maj, hvor årets Edison kåres, bringer Computerworld portrætter af alle kandidaterne. Du kan selv stemme på din favorit på cw.dk/edison

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo