Edison: Fede kataloger i Flash

Edison-finalisten Zmags har udviklet eKataloget, der lader pc-brugeren bladre i kataloger, reklamer og aviser på skærmen.

Artikel top billede

Kommunikationschef i Zmags, Joakim Ditlev, ser hele alle lande med båndbredde og købekraft som marked. "Alle pdf-filer på hjemmesider skal udskiftes med eKatalog," siger han.

Se Edison-finalistens præsentationsvideo

Zmags har allerede 1.000 kunder, der uploader deres pdf-filer til Zmags servere, hvor de omdannes til virtuelle kataloger, man kan bladre i.

Virksomheden, der er etableret i 2006 og beskæftiger i alt 60 ansatte, har udviklet en platformen i Flash, der viser kataloger, aviser, reklamer og magasiner, så brugeren får fornemmelsen af at læse et trykt eksemplar på skærmen.

Zmags Publicator hedder maskinen, der omdanner pdf’erne, som samtidig giver kunderne adgang til en række værktøjer, der viser, hvor på siderne, læserne stopper op og klikker med musen for at forstørre skræmbilledet og læse nærmere.

Zmags har globale ambitioner og satser på at blive verdens førende leverandør inden for online publicering.

Investorer i NorthCap Partners lagde i januar i år 12 millioner kroner i virksomheden, der ejes af fire partnere og NorthCap.

Se Edison-finalistens præsentationsvideo

Frem til den 16. maj, hvor årets Edison kåres, bringer Computerworld portrætter af alle kandidaterne. Du kan selv stemme på din favorit på cw.dk/edison

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job